Falešný polibek

března 11, 2018

Princezna Lia žije v zemi, kde tradice mají velkou roli. Jedním takovým zvykem jsou například dohodnuté svazky mezi královstvími. Lia ale není nadšená a je jí proti srsti svázat svůj život s cizím člověkem kvůli politickému spojenectví. Společně se svou služebnou tak v den své svatby uteče a rozhodne se najít nový život na venkově, daleko od svých rodičů a povinností. Život na vesnici ale není nic lehkého. Lia se musí naučit pracovat rukama, musí poznat nové lidi a navázat nová přátelství. Třeba přátelství se dvěma záhadnými cizinci.


Falešný polibek je úvodní díl trilogie Kroniky pozůstalých. Mary E. Pearsonová je autorka již několika knih a být spisovatelkou na plný úvazek chtěla už odmala. Svým čtenářům představuje nejen magický svět, ale především místo, kde hraje velkou roli faleš, mocenské boje nebo tajemství. A v samotném centru tohoto dění je princezna na útěku, která má všeho plné zuby.

Kniha je vyprávěna v první osobě, vypravěčem ale není pouze Lia, ale další dva protagonisté - princ a zabiják. Čtenáři je tak jasné, s kým má Lia čest, jaký je smysl jejich činů a co od princezny chtějí. Jejich identita je ale pečlivě ukrytá a autorka si se svými čtenáři pěkně hraje téměř do poloviny knihy. Lia samotná má pak v příběhu největší prostor a sledujeme její pomalý přerod v uvědomělou hrdinku, která sice kašle na všechny tradice a pravidla, ale uvědomuje si i sílu svého postavení a co by mohla udělat pro budoucnost svého království.


Falešný polibek se dá rozdělit na dvě části. V té první se nejprve seznamujeme s celým světem, který Pearsonová vymyslela. Poznáváme jak to chodí v Lienině rodině, jaké vztahy panují mezi otcem a matkou a jaké komplikace nastanou, když dědička trůnu v sobě nedokáže probudit svůj dar. Následující útěk a sžívání se s vesnickými zvyky pak jen odhaluje autorčin svět, který sice není propracovaný do nejmenších podrobností, i přes to tu ale lze najít prvky komplexnosti. Každé království má svou vlastní historii, náboženství i zvyky. Některá žijí v ústraní, některá ale vedou mezi sebou dlouhotrvající boj o moc.

Druhá část knihy se nese v duchu putování, větší akce a napětí. Příběh se posouvá více dopředu a pokud byla první polovina víceméně poklidná a seznamující, druhá polovina je naopak napínavá, hodně emocionální a čtenář má hlavně pocit, že se konečně kniha někam ubírá. Odhalujeme spoustu zajímavostí a hlavně se hrdinové začínají výrazně projevovat. Ono není na škodu své čtenáře se vším seznámit a pomalu ho naladit na celý příběh, poklidnější polovina knihy ale často spadala do nudy a zbytečně zdlouhavějšího popisu.


Mary E. Pearsonová svůj svět buduje pomalu a zlehka. V první polovině knihy čtenáře nejprve se vším seznámí a tak trochu si zahraje s naší pozorností při odhalení, kdo je vlastně ten princ a kdo vrah. Druhá polovina je pak o poznání lepší, zajímavější na budování vztahů a celkové situace. Falešný polibek se tak řadí k nenáročné četbě, ale rozhodně k té lepší. Kniha má své nedostatky a sem tam se objeví i nějaká nelogická věc nebo i nudná pasáž. Pokud čtenář dokáže přimhouřit oko, dostane se mu docela osvěžující příběh, který dobře pracuje s napětím, a překvapivě představuje i zajímavé charaktery u kterých člověk nemá pocit, že spolkli všechnu naivitu světa.

Český název: Falešný polibek | Originální název: The Kiss of Deception | Autor: Mary E. Pearson | Série: Kroniky pozůstalých 1 Počet stran: 368 | Nakladatelství: CooBoo
Hodnocení: 3/5
Recenzi najdete i na webu fantasyknihy.eu

You Might Also Like

3 komentářů

  1. Super recenzia a krásne fotky :)! Knižku som hneď pridala do wishlistu. Netuším, ako to, že som si o nej doteraz nezistila viac... Znie výborne. Vďaka ti teda za navnadenie :)).

    OdpovědětVymazat
  2. Moc pěkná recenze :) Knihu jsem četla když vyšla a byla na ni celkem natěšená. Nakonec se mi sice líbila, ale očekávala jsem více :D

    OdpovědětVymazat
  3. Také jsem dala tři z pěti, svět na tom mohl být o poznání lépe a nemohu autorce odpustit tu pustinu uprostřed knihy, kdy se opravdu skoro nic nedělo, a my jsme jen pobývali v tom hostinci a princeznou :)

    OdpovědětVymazat