Živí mrtví - Šepot a řev

prosince 27, 2017

Už od začátku bylo jasné, že klid a mír nikdy nenastane. Nebylo to tak v minulosti, nebude to ani během zombie apokalypsy. Můžete začínat znovu a znovu, ale vždycky se najde někdo nebo něco, co bude odporovat. Je těžké se zavděčit, je těžké najít společnou řeč a názor na věc. Lidé jsou různí a nikdy to nebude jinak. Život v komunitách si od války s Neganem plyne dál, lidé spolupracují a budují nový svět. Pro sebe a své potomky. V samotném jádru je ale něco, co uhnívá a mrtvola to bohužel není. 


Šepot a řev je v pořadí již dvacátý třetí díl oblíbené zombie série Živí mrtví. V minulém díle se čtenáři seznámili s tím, jak život mezi přeživšími pokračoval dva roky po válce s Neganem. Nový začátek byl takový "úvodní" díl do nové dějové linie, kde autor začal pomalu budovat atmosféru, představil pár nových postav a hlavně ukázal, jak šel život dál. Šepot a řev pak navazuje na tento start a odkrývá problémy, které v komunitách jsou nebo se postupně rodí. Bohužel to ale není jediné nebezpečí, které se ukrývá ve stínech.

Živí mrtví je rozsáhlá série, kde je už opravdu těžké přijít s něčím novým. Sledovat jak lidé zakládají komunitu, jak se snaží pomoci ostatním nebo jak se vyrovnávají s neustálou přítomností oživlých mrtvol, to už tu bylo a ne jednou. Robert Kirkman se ale nebojí tuhle situaci rozehrát zase a zároveň trochu jinak. Uběhla už opravdu dlouhá doba a Rick Grimes už dávno není ústřední hrdina příběhu. Šepot a řev se nejvíce zaměřuje na postavu Carla, Rickova syna. Už to dávno není malé ustrašené dítě, ale dospívající kluk, který se rozhodne vzít věci do svých rukou a dospět.


Na pozadí všech událostí pak začíná vystrkovat růžky nová hrozba. A po všech těch nepřátelích počínaje Guvernérem přes kanibaly nebo samotného Negana, tu máme zase něco nového, zvráceného a šíleného. Robert Kirkman ve svém světě nádherně ilustruje lidskou rozmanitost a to v podobě nejrůznějšího druhu šílenství, často ukrytém za ctihodnými slovy a motivy. A šeptači jsou rozhodně ten typ skupiny, kterým je radno se vyhýbat. Rick a spol. ale takové štěstí bohužel mít nebudou.

Živí mrtví je nekonečná série, taková zombie telenovela, ale díky posunutí v čase a velkému zástupu hlavních představitelů může autor pořád přinášet něco nového. Staří a ostřílení jdou více do pozadí a do popředí se dostávají ti mladší, které jsme viděli dospívat. Různorodé charaktery pak přinášejí nové zápletky, nové problémy a zajímavý posun děje. Jak už bylo mnohokrát řečeno, tato série se sice odehrává ve světě, kdy mrtví ožívají, ale pořád je to o lidech, o komunitě a potřebě přežít za každou cenu.

Český název: Živí mrtví - Šepot a řev | Originální název: The Walking Dead - Whispers Into Screams | Autor: Robert Kirkman, Charlie Adlard Série: Živí mrtví 23 Počet stran: 136 | Nakladatelství: Crew
Hodnocení: 5/5

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Milujem TWD, bohužiaľ, som vlastníkom iba jedného, prvého dielu. Dúfam, že sa dostanem postupne aj k ďalším, je škoda nevlastniť práve takýto žáner komixu. Škoda, že tak ako sa komix pekne rozvíja, pomaly seriál upadá. Ale to je už o niečom inom :)
    Pekná recenzia.

    OdpovědětVymazat