Star Wars - Zbraň rytíře Jedi | Jason Fry

prosince 27, 2015

Hvězda smrti byla zničena, ale to není konec Impéria. Povstalcům ještě nastanou krušné časy. Luke Skywalker je pro všechny momentálně hrdinou a nová naděje pro budoucnost galaxie. On sám to ale necítí. Jeho výcvik na rytíře Jedi byl utnut velmi brzy a proto se vydává na další mise a úkoly, které mu Povstalci svěří. Jedna jeho osobní mise ho ale zavede na planetu Devaron, kam ho táhne samotná Síla.


Zbraň rytíře Jedi je krátká novela odehrávající se mezi epizodami Nová Naděje a Impérium vrací úder. Dějově těsně navazuje na událost zničení Hvězdy smrti a podle anotace můžete v příběhu najít odkazy na novou sedmou epizodu - Síla se probouzí. V originále kniha vyšla na začátku podzimu společně s dalšími třemi novelami, které měli za úkol podpořit propagaci nového filmu. Tyto čtyři knihy jsou svým pojetím i zpracováním věnovány spíše mladším čtenářům. Pro ty dospělé pak vyšel román Aftermath.

V tomto příběhu hraje ústřední roli Luke Skywalker. Při jedné misi pro Povstaleckou Alianci k němu doputuje jakési vnitřní volání nebo touha, a proto společně se svými droidy skončí na planetě Devaron. Luke ve svém výcviku zatím nijak výrazně nepokročil. Obi - Wan Kenobi mu ale před svou smrtí dal slušnou představu o tom, jak zacházet se Sílou a co je nutné udělat, aby se z něj stal pravý rytíř Jedi. Lukovo pátrání ho zavede do chrámu Eedit, starobylého místa, které bylo útočištěm a zároveň i cvičištěm dávno zabitých rytířů v době klonových válek. Najde zde nejen pozůstatky po dávné minulosti, ale i možnost pokročit ve svém učení dál.


Hlavní dějová linie příběhu není nijak náročná ani zbytečně komplikovaná, jedná se spíše o oddychovou četbu na jedno odpoledne. Příběh je na jednu stranu velmi čtivý, na druhou je ale už od první kapitoly znatelné, že se jedná o četbu pro mladší. Jako téměř každá kniha z tohoto světa má i tato svůj prolog a epilog. A v tomto případě se ale tyto dvě části knihy odehrávají před zmíněnou Sílou se probouzí. Příběh tak vyzní jako malá vzpomínka, takový mezi příběh, který ale má své opodstatnění. Vykreslení hlavní postavy i těch vedlejších pak není ani rozvláčné, ale ani nezachází do zbytečných detailů.

Zbraň rytíře Jedi sice patří mezi ty slabší příběhy, ale zase není nejnudnější. Naopak překypuje akcí, sem tam i vtipnou hláškou a zachycuje aspoň zlomek Lukova budoucího výcviku v rytíře Jedi. A společně s dalšími dvěma romány - Pašerákova zkouška a Pohyblivý cíl, nám připomene oblíbené hrdiny z původní filmové trilogie. Jako jednohubka před novým filmem je kniha skvělou volbou.


Český název: Star Wars - Zbraň rytíře Jedi | Originální název: Star Wars - The Weapon of a Jedi | Autor: Jason Fry Série: Star Wars Počet stran: 166 | Nakladatelství: Egmont
Hodnocení: 3/5
Recenzi najdete i na webu fantasyknihy.eu

You Might Also Like

0 komentářů