Recenze: Star Wars - Ničemové

září 22, 2015

Co by jste dělali, kdyby vás někdo požádal o vloupání do opevněné základny jednoho z šéfů zločinecké organizace a nabídl vám za to spravedlivý podíl ze 163 milionů kreditů? Navíc patříte mezi lidi, na které je vypsaná pěkně tučná odměna. Říci ne, by bylo pěkně hloupé a Han Solo mezi hlupáky rozhodně nepatří. Společně se svým věrným společníkem Chewbaccou se rozhodnou do toho jít a sestaví dokonalý tým plný těch nejlepších "odpadů" společnosti. 


Timothy Zahn je spisovatel známý především díky knihám, které jsou zasaženy do universa Star Wars. Problémem u knih, které jsou inspirovány tímto světoznámým fenoménem je ten, že nebývají moc dobré. Zahnovi příběhy ale patří beze sporu mezi ty kvalitnější. Předvedl to už v několika svých knihách a Ničemové určitě patří rozhodně k těm lepším.

Příběh se tentokrát odehrává těsně po čtvrté epizodě, kdy byla zničena Hvězda smrti. Han dostal svou odměnu, o kterou byl ale záhy připraven. Nemá se tedy jak vykoupit z dluhů u Jabby a cena za jeho hlavu tak zase o kousek povyrostla. Proto přijme práci, která mu má vynést velkou spoustu kreditů. Tak velkou, že by asi do konce života nemusil nikdy živořit. Bohužel to ale není žádný lehký úkol. Naštěstí si za těch pár let pašeráctví nadělal tolik známých ze všech možných oborů, že dokáže vytvořit dokonalou partu lidí, která by ten úkol mohla dotáhnout až do konce.

Hlavní dějová linie se točí okolo loupeže. A pokud o takové loupeži nikdo moc neví, v této knize se to dozví. A to dosti detailně. Na celých čtyři sta stranách se řeší dopodrobna jednotlivé postupy, plány i meziplány, alternativy, no prostě všechno. Pro fanouška takových příběhů je tato kniha hotový poklad. Pokud ale čekáte příběh typický pro tento svět, tak budete docela zklamáni. Nenajdete tu žádné rytíře Jedi, ale jen čistou loupežnickou akci, které jste mohli vidět ve spoustě filmů. 


Timothy Zahn si se svým příběhem opravdu pohrál a jeho fantazie je až neuvěřitelná. Když třeba v určité scéně popisuje postup fungování nějakého předmětu, který v naše světě neexistuje, tak je jeho popis tak věrohodný, že sami začnete věřit v existenci takové věci. Samotný příběh je pak i přes pomalý děj dosti čtivý. Velkým mínusem je ale přemíra dějových linií a odboček. Je jich v knize tolik, že se pak čtenář nemusí orientovat a celkově zapomínat, co se dělo pár stran zpátky. 

Podobná věc se týká i hlavních postav. Je jich na takový příběh mnoho. Prakticky každý si zapamatuje ústřední trojici - Hana Sola, Chewbacca a Landa. O ostatních se to ale říci nedá. Jsou to postavy nevýrazné a dosti splývající. Každý se sice specializuje na něco jiného, ve výsledku to je ale úplně jedno. Se stejným problémem se potýká i hlavní "záporák" knihy, který se sice snaží tvářit drsně, ale nikdo mu to nevěří. 

Ničemové nejsou v závěru špatná kniha, ale není dobré od ní čekat mnoho. Jedná se o průměrný příběh, který je dobře napsaný, ale na autora takové kvality je dosti nevýrazný. Existují totiž lepší knihy, které Timothy Zahn napsal. Ničemové jsou příjemná oddechovka, plná zajímavých scén a odkazů na filmovou sérii. V tomto případě se ale jedná o knihu, kterou nejvíce ocení fanoušci světa Star Wars.

Český název: Star Wars - Ničemové | Originální název: Star Wars - Scoundrels | Autor: Timothy Zahn Série: Star Wars Počet stran: 400 | Nakladatelství: Egmont | Žánr: Sci - fi, Adventure, Crime
Goodreads | CBDB
Hodnocení: 3/5
Recenzi najdete i na webu fantasyknihy.eu


You Might Also Like

0 komentářů