Kosmonaut z Čech

června 03, 2018

Tohle je druhý Marťan, říkalo se. Realita je ale tak docela jiná. Kosmonaut z Čech má se slavným románem Andyho Weira pár společných bodů, ale jinak je to jiný příběh. Stejně jako Marťan si ale zaslouží pozornost a stejně tak se jedná o kvalitní a zábavnou literaturu, která díky českému původu autora může být pro mnohé čtenáře sympatičtější.


Kosmonaut z Čech vypráví příběh českého kosmonauta Jakuba, který je vyslaný do vesmíru, aby prozkoumal podivnou mlhovinu. Zkoumání vesmírného prachu ale není ústřední téma knihy. Je jím samotný Jakub, jeho dětství i dospívání, jeho žena anebo taky Hanuš a Nutella. Kosmonaut z Čech je kniha českého autora, ale jako první vyšla v angličtině. Jaroslav Kalfař žije už několik let v USA a jeho debutový román se dočkal velice kladného ohlasu i v The New York Times.

Kalfařův román se řadí mezi sci-fi, především se ale jedná o náhled do duše jednoho osamělého člověka, který se i přes své poslání horko těžko smiřuje se vztahem na dálku. Jakub si v odloučení od své manželky a vlastně i od celou lidskou populací začíná uvědomovat víc sám sebe, svá rozhodnutí i nitro. Prostřednictvím svých vzpomínek rozebírá tématiku ztrát a odchodů, přemýšlí nad lidskou existencí a vyrovnává se s novými poznatky, které ho na jeho lodi potkají.

Celou recenzi najdete na webu fantasya.cz

Český název: Kosmonaut z Čech | Originální název: Spaceman of Bohemia | Autor: Jaroslav Kalfař Počet stran: 320 | Nakladatelství: Plus
Hodnocení: 4,5/5

You Might Also Like

0 komentářů