Recenze: Cinder

ledna 29, 2014

Český název: Cinder
Originální název: Cinder
Autor: Marissa Meyer
Série: Měsíční kroniky 1 
Počet stran: 400
Nakladatelství: Egmont
Goodreads | CBDB


Anotace: Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody - mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci, díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou ve městě. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit.
Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta", kterou dosud nikdo nepřežil.
Ale netrvá dlouho a lékaři zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného.
Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet...
 

Příběh o Popelce zná určitě každý a to buď v knižní nebo filmové podobě. Většinou ale v té takové tradiční verzi. Co si ale představit Popelku moderního světa? A co jako kyborga? Cinder je sice teprve šestnáct, ale nikdy to neměla moc jednoduché. Přežila vážnou autonehodu a její poškozené části těla byli nahrazeny robotickými. Často se proto setkává s odsuzujícími a nenávistnými pohledy.  Musí pracovat jako mechanička, aby uživila svoji adoptivní matku Adri a dvě sestry - Perlu a Pivoňku. Naštěstí ji společnost dělá androidka Ilka a chvílemi i mladší sestra Pivoňka.

Svět v jakém Cinder žije je jiný a zbytek lidstva se bojí nejvíce dvou věcí - války s Měsíčňany a zatím nevyléčitelné smrtící nemoci, která sužuje svět už několik let. Když do Cindeřinýho stánku jednou zavítá princ Kai a požádá ji o opravu svého porouchaného androida, semele se hned několik událostí, které nikdo nepředvídal. Zákeřná nemoc si totiž vybere další daň a to v podobě malé Pivoňky a samotného krále. V záchvatu žalu a nenávisti pak nechá Adri odvést Cinder doslova na popraviště - nechá z ní udělat pokusného králíka v boji proti smrtelnému viru. Ošetřující lékař pak najde něco, co změní celý koloběh událostí.


Upřímně příznávám, že chvíli trvalo, než jsem se donutila Cinder přečíst. Věděla jsem, že je kniha docela oblíbená. Proč mi ale nikdo neřekl, že je tak super! Dějově sice není moc náročná, příběh se dá dobře předvídat, ale to, jak se tato kniha četla, bylo úžasné. Ještě nikdy jsem snad tak rychle nepřečetla čtyřista stran. Cinder se četla snad úplně sama a stránky utíkaly jedna za druhou. Příběh mě neskutečně bavil a i když hlavní rozuzlení jsem odhadla tak v půlce, vůbec to na knize neubralo. Prostě mě bavila a kdyby měla i o pár stovek více stran, nevadilo by mi to. Je to oddechovka, ale taková jiná a svěží.

Autorka dokázala jednu věc - spojit klasickou pohádku s budoucím světem tak, že se z příběhu stal originál. Nepřepisuje totiž pohádku doslova, ale lehce naťukla její příběh a pak ho doplnila vlastním vymyšleným a originálním námětem. Navíc se kniha čte opravdu jedním dechem a styl vypravování je strhující. Postava Cinder je sympatická prakticky od první strany, kdy si stěžuje na své kybernické části těla. Od začátku jste vtrženi do příběhu, kde se pořád něco děje. Cinder se doslova nezastaví a přechází z jedné situace do druhé. Vše umocňuje i zajímavě vytvořený svět budoucnosti, plný androidů, kyborgů a létání na Měsíc.

Od Cinder jsem moc nečekala a dostalo se mi opravdu skvělého čtení. Ještě teď, když po týdnu píšu recenzi, tak cítím nadšení z knihy a opravdu moc se těším, až si přečtu druhý díl Scarlet. I tady se totiž setkáme s tradiční převyprávěnou pohádkou. Cinder opravdu stojí za to a myslím že ve vlně young adult je to jedna z těch lepších knih, anebo mám říci pohádek?

You Might Also Like

3 komentářů

 1. (ta černá obálka je boží!)

  Na tuhle knížku slyším chválu ze všech stran, nejspíš na tom něco bude :) Je super, že v tobě kniha zanechala natolik pozitivní dojmy na tak dlouhou dobu. to se hned tak nestává!

  OdpovědětVymazat
 2. Cinder je skvělá. Po přečtení anotace, jsem si říkala, že to zní dost divně a že se mi asi tahle knížka nebude líbit, ale dost mě překvapila. Druhý díl je též úžasný. =)

  OdpovědětVymazat
 3. Jak já se těším na třetí díl - ani nevíš jak! :D Tuhle sérii jsem si hrozně oblíbila, protože autorčin nápad předělat pohádky v dystopie je prostě geniální :D Jsem zvědavá, jak se ti bude líbit druhý díl (doufám, že hodně!).
  Super recenze! :3

  OdpovědětVymazat