Fantastická zvířata a kde je najít (ilustrované vydání)

března 20, 2018

Ilustrace hýbou světem. Hlavně tedy tím knižním. Nejprve se dočkal ilustrované verze Harry Potter, konkrétně zatím první tři díly a na čtvrtý si musíme už tradičně počkat do podzimu. Zájem o tyto verze knih je opravdu velký a je to poznat z toho, jak jsou čtenáři nadšení z každé malé ukázky připravovaných dílů. Není se tedy čemu divit, že své své ilustrace dostala i Fantastická zvířata.


Fantastická zvířata a kde je najít patří společně s Bajkami barda Beedleho a Famfrpálem v průběhu věků mezi tzv. Bradavické učebnice. Minulý rok slavil Albatros Harryho dvacáté výročí a vydal nejen novou edici celé Potterovské série, ale znovu poslal do tisku i Bradavické učebnice. Knihy tak dostali nové obálky, byly doplněny o pár bonusů nebo o nové ilustrace. Fantastická zvířata existují ve dvou verzích - první je oblíbená Harryho učebnice a druhý je scénář k prvnímu dílu nové filmové série, která se odehrává několik desítek let před Harryho dobou.

Harryho učebnice dostala v minulém roce nejen nový kabátek, ale nově se objevila Mlokova předmluva a seznam fantastických zvířat se rozrostl o několik jedinců. Ilustrované vydání je pak speciální nejen díky svému obrovskému formátu, ale hlavně díky nádherným ilustracím od Olivie Lomenech Gillové. Ilustrace jsou naprosto jiné než je zvykem u ilustrovaného Harryho Pottera. Gillová má úplně jiný styl než Jim Kay, stejně tak i její představivost je jiná. Každému zvířeti je pak věnována celá strana nebo i dvoustrana, nechybí klasický popis a klasifikace Ministerstva kouzel.


Kniha, ať už tato verze nebo klasická, není po obsahové stránce moc rozsáhlá. Svým čtenářům poskytuje základní a zajímavé informace a často i pomáhá rozvíjet vlastní fantazii. Encyklopedie je ale sama o sobě hodně čtivá a odráží v sobě už klasický podpis J. K. Rowlingové. Nechybí lehký nadhled nebo humor a protože bradavické knihy vznikly nejen pro fanoušky, ale i pro nadační úkoly, tak i touto verzí knihy přispějete nadaci Comic Relief a Lumos.

Patříte-li mezi fanoušky ilustrovaných verzí nebo celkově sbíráte cokoliv co se Pottera týče, je tato kniha takovou vaší povinností. Přečtená je za chvíli ale prohlížení nádherných kreseb vám klidně zabere i několik dní. Jsou nejen detailní a vymazlené, ale často v sobě sami ukrývají ten svůj příběh. A je jen na čtenářích, jaký ten příběh vlastně bude.

Český název: Fantastická zvířata a kde je najít | Originální název: Fantastic Beasts and where to find them  | Autor: J. K. Rowling Počet stran: 160 | Nakladatelství: Albatros
Hodnocení: 4,5/5
Recenzi najdete i na webu fantasyknihy.eu


You Might Also Like

1 komentářů