Nedej se | Rainbow Rowell

září 10, 2016

Rainbow Rowell je ve světě známá díky knihám Eleanor a Park a především díky Fangirl. Obě knihy spadají do žánru young adult, jsou ale výjimečné v tom, že dokáží realisticky a bez žádných příkras zachytit současnou (a v případě Eleanor a Park i minulou) mládež. Rowell si ve svých knihách na nic nehraje a svým až neuvěřitelně čtivým stylem si získala status kvalitní spisovatelky, která má dnešním čtenářům co nabídnout. V knize Fangirl vyprávěla příběh o začínající vysokoškolačce, která místo aby obcházela jednu párty za druhou, tak radši seděla doma a psala fanfikci na svou oblíbenou fantasy sérii. A o tom, o této fanfikci, je kniha Nedej se.


Simon Snow nastupuje na svůj poslední ročník do Watfordské školy kouzel. A je odhodlaný si ho užít se vším všudy. Tuto skutečnost mu ale trochu kazí to, že je celým kouzelnickým světem považován za Vyvoleného, který naplní dávné proroctví a porazí to největší zlo - Pletichu. Pleticha ale není Simonův jediný problém. Tím je i jeho spolubydlící Baz. Nejen že je Baz utajený upír, ale také se snaží celé ty roky připravit Simona o život. Začátek školního roku je ale tentokrát jiný. Někdo totiž chybí.

Vznik knihy Nedej se je tak trochu zvláštní. Poprvé se Simon a Baz objevili v knize Fangirl a to v podobě krátkých ukázek, které psala hlavní hrdinka Cath. Tato dvojice se ale čtenářům natolik zalíbila, že chtěli více a tak vzniklo Nedej se. Už ve Fangirl bylo zřetelné, že se autorka nechala inspirovat slavným Harry Potterem. Stejně jako Harry. tak i Simon je kouzelník, navštěvuje školu čar a kouzel a má tak trochu úlisného a zlomyslného spolužáka. A roli temného černokněžníka tu obstarává přízrak zvaný Pleticha. Ano, příběh originální není, ale co mu chybí do té původnosti, to autorka hravě kompenzuje svou výpravností, poutavostí a vtipem.

Rainbow Rowell se v knize Nedej se poprvé ukazuje v žánru fantasy a od prvních stran je jasné, že ji ani tento žánr není cizí. Příběh se ale pořád točí kolem dospívajících jedinců, takže zase tak moc nezabrousila do nových končin. Přidala jen kouzelnickou školu, trochu magie, duchařství a lehce detektivní zápletku.


Kniha se skládá z několika "knih" a postupně nám představuje všechny hlavní hrdiny. Překvapivě jím totiž není jen Simon a tak se střídají kapitoly z různých pohledů. Kromě Simona a Baze autorka do příběhu zakomponovala i chytrou Simonovu kamarádku Penelopu a jeho přítelkyni, která zase naopak nedisponuje velkou mocí. Kouzelnický svět Rainbow Rowell se oproti Bradavicím liší jednou výraznou věcí. Více připomíná náš svět. Hlavní hrdinové tu sice umí kouzlit a žijí v utajené komunitě kouzelníků. Ale je u nich normální používat i technické vymoženosti jako je mobil nebo počítač. Stejně tak i slovník většiny studentů připomíná současné střední školy.

První třetina knihy se nese v lehkém, ale čtivém stylu. Autorka si nenáročným začátkem nejspíš připravovala půdu pro další části knihy. Stihla lehce načrtnout kouzelnickou komunitu, která už několik let žije v neustálém strachu z nepřítele a nastínila i Simonovi předchozí školní léta. Další části příběhu jsou už poměrně živější a akční. Hlavní postavy se dostávají do různých zapeklitých situací, které pak vyústí ve vytvoření nových spojenectví. A nejen spojenectví. Rowell umí i skvěle zamíchat vztahy a dobře vykreslit své charaktery.

Rainbow Rowell je spisovatelka s velkým talentem, která dokáže i z neoriginálního příběhu vykřesat pět set stran zábavy a vtipných dialogů. Stejně jako v příbězích J. K. Rowlingové i zde má ale velkou roli přátelství a láska. A především ta láska se zde ukazuje v naprosto jiné rovině, než je většinou zvykem. Rowell to ale zvládla na jedničku a možná ještě lépe. S citem a porozuměním. Za zmínku stojí i její představa magie a kouzlení samotného, které bude pro některé docela překvapivé, ale na druhou stranu je to originální volba.

Nedej se je kniha, která bude pro některé čtenáře hodně rozporuplná, díky tématu, ale pokud se dokážete nad tím povznést, dostanete zábavné čtení plné akce, napětí, magie a především sympatických hrdinů. Autorka umí příběh skvěle vygradovat a mezi její nejsilnější stránky rozhodně patří jak vnější, tak i vnitřní charakteristika dvou kouzelníků. Pro fanoušky tvorby Rainbow Rowell je tohle takovou povinností, stejně jako pro příznivce young adult příběhů, které jsou okořeněni nadpřirozenem a magií.

Český název: Nedej se | Originální název: Carry On | Autor: Rainbow Rowell Počet stran: 496 | Nakladatelství: Yoli
Hodnocení: 4/5
Recenzi najdete i na webu fantasyknihy.eu

You Might Also Like

2 komentářů

  1. Leží mi doma na nočním stolku a čeká na přečetní. Trošku se toho možná i bojím, právě díky té velké podobnosti s Harry Potterem, ale uvidíme, všichni to chválí… Pěkná recenze :)

    OdpovědětVymazat
  2. Knihu zrovna čtu, jsem asi ve čtvrtině a bohužel jsem zatím trochu zklamaná, ale nechci soudit, dokud nedočtu, jsem si jistá, že se to ještě určitě zlepší :)

    OdpovědětVymazat