Knižní jarmark a Literární šalina | Noc literatury Brno

června 28, 2015

Blíží se měsíc autorského čtení (mač), kde byl zvolen jako hlavní host Ukrajina. Jedná se už o 16tý ročník tohoto festivalu a probíhat bude od 1. července do 4. srpna.

Literární festival Měsíc autorského čtení (MAČ) vznikl v roce 2000 v Brně a postupně se rozšířil do dalších měst. Festival tradičně startuje 1. července v Brně, odtud se pak po celý měsíc, den po dni, šíří do Ostravy, Košic, Lvova a Wroclawi. Celkem se v každém městě představuje šedesát dva spisovatelů. Jde o summit dvaašedesáti špičkových intelektuálů, kteří na sebe v rámci pětidenních turné  berou roli ambasadorů své země: vystupují v médiích, před publikem, píší články, reportáže, šíří své dílo a myšlenky. Měsíc autorského čtení je česká značka, má své kořeny v ČR, odkud se postupně v průběhu času dál rozpíná.

Mezi slavnostní zahájení patří tzv. Noc literatury. Letos na ni spadal den 27. června a nesla v heslu Bez břehů Brnem u dna svit. Červnový program literární noci byl opravdu nabitý a bylo z čeho vybírat. Osobně jsem ale neměla v sobotu moc času, a tak jsem si vybrala z programu pouze dvě věci. Knižní jarmark a Literární šalinu.

________________________________________________________________

Knižní jarmark


"Výběr je vždycky obtížný, protože to může vyvolat strašlivou žárlivost, ale myslím, že s Kunderou jsme se nespletli." (Antoine Gallimard)

Tradiční knižní jarmark, kde se můžete seznámit s nakladateli nebo zakoupit poslední výtisky nejrůznějších knih. Novinky zde moc nehledejte, spíše starší literatura, pro některé asi neznámá. Dají se najít ale i zajímavé kousky. Například Marťanská kronika...

Literární šalina s Pavlem Tomešem


"Byli jsme mladí a dostávali jsme křídla. Učitelky na nás o přestávkách křičely: "Děcka, nelítejte!" A kdo moc lítal, dostal facku." (Pavel Tomeš)

Předčítat knihy se dá kdekoliv, i v šalině. Fejetony Pavla Tomeše byli opravdu velkým zpestřením. Hodina jízdy po brněnských uličkách utekla hodně rychle, až to byla škoda. Pavel Tomeš předčítal nejen svou starší tvorbu, ale i ukázky z té nové. Jeho knihy jsem nikdy nečetla, ale od soboty vím, že si ho pak časem v knihovně určitě vyhledám. A navíc jsme dostali každý kelímek vína. Prostě zábava se vším všudy.I když jsem byla na dvou programech, Noc literatury mě zaujala natolik, že si pro ni na příští rok pokusím udělat více času. Jedná se o zajímavé zpestření nejen pro knihomoly, ale i pro obyčejné lidi. Velmi povedené bylo také to, že všude, kde se konala daná akce, jste mohli najít černé balónky a plakáty. Díky tomu jste tak hned mohli vědět, že jste na správném místě. Na konec pak nezbývá než napsat, za rok zase...
You Might Also Like

4 komentářů

 1. A já o tom vůbec nevěděla:D. Achjo, zase jsem něco prošvihla:D. Kde bude to autorské čtení v Brně?:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mrkni tady - program celého měsíce - http://www.autorskecteni.cz/2015/cz/program
   Docela přemýšlím, že o tom napíšu článek a ráda bych si i na něco zašla :)

   Vymazat
 2. Jak jsem to mohla sakra prošvihnout? :D To je škoda, jednou je něco málo v brně a já tam nejsem.. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Občas mám pocit, že v Brně to po kulturním hledisku žije více než v Praze. :-) Ta šalina je nádherná.

  OdpovědětVymazat