Sníh nebo popel

listopadu 23, 2017

Jaro, Léto, Podzim a Zima. Jména čtyř ročních období a také jména čtyř království. Uběhlo šestnáct let od doby, kdy Jaro zdecimovalo Zimu. Zničilo celé království, vyvraždilo většinu obyvatel a ty, co zbyli, uvrhlo do otroctví. Uprchlo jen pár jedinců. Mezi nimi i Meira, dívka plná elánu a energie, bojovnice věřící v návrat do své rodné země. Meira je ale také nešťastně zamilovaná a to do samotného následníka zimního království. Pro svou zemi, království a všechny ty nevinné je ale schopna obětovat všechno. Svou lásku i život.


Sníh nebo popel je první díl plánované fantasy trilogie od americké spisovatelky Sary Raasch. Svůj debutový román začala psát už v době dospívání a po vydání v zahraničí se Sníh nebo Popel stal bestsellerem. Kniha je psána z pohledu hlavní hrdinky a jedná se o velice jednoduše napsaný příběh pro dospívající čtenáře.

Autorka přivedla k životu svět, kde má důležitou roli magie a také to, z jakého království člověk pochází. Od první kapitoly se tak čtenář postupně seznamuje s dávnou historií, důležitými událostmi a se současnou situací. Na tomto světě je ale dosti poznat, že ho autorka vymýšlela v mladém věku. Některé náležitosti by potřebovali větší pozornost, více rozpracovat nebo zajít do detailů. Takhle na nás autorka hází jedno jméno za druhém, lehce nastíní jednu událost, pak další a další a hlavně se často opakuje. Sice se jedná o literaturu pro dospívající čtenáře a knihy pro tuto věkovou kategorii bývají často hodně nenáročné a především odpočinkové, existují ale i čtenáři, kteří potřebují ty informace, potřebují všechny detaily a spojitosti pro pochopení a představě celého universa. Sníh a popel tedy v závěru má zajímavý svět, ale nepřináší nic nového, nezachází do podrobností a dává do popředí vyprávění hlavní hrdinky.

Samotný příběh je tedy vyprávěn Meirou a od toho se pak odvíjí i celkový pohled na knihu. Hlavní hrdinka je totiž hrozně jednoduchá, často naivní a zaslepená. Na jednu stranu ji nechybí odvaha a potřeba pomoci slabým, ale často u ni převažuje zbrklost a neuváženost. Nerespektuje své nadřízené a při honbě za získání jejich důvěry a úcty dělá hloupá rozhodnutí a často se vrhá do věcí po hlavě.


Další postavy v knize jsou už jenom doplňkem navíc. A to je opravdu škoda. Autorka představila pár zajímavých charakterů, které mohli přinést větší oživení do děje, ale prostoru dostali jen málo. Navíc by knize vůbec neškodilo více pohledů na věc, hlavně vyprávění někoho staršího a životem protřelého. Co je ale na dnešní literaturu v žánru young adult už tak docela zastaralé a naštěstí se to v současné tvorbě už moc nevyskytuje je romantické vzplanutí mezi více lidmi. Ve Sněhu a popeli je navíc tento vztah doslova pěstí na oko a do příběhu vůbec nezapadá. Autorka mohla celou tu situaci pojmout trochu jinak.

Kniha celkově není špatná, ale není dobré od ní čekat mnoho, zvlášť pokud patříte mezi čtenáře, kteří už mají v tomto žánru načteno. Sníh nebo popel je hodně průměrná kniha, jednoduchá, s trochou magie a lehce iritující vyvolenou hrdinkou. Bohužel hlavní dějový zvrat člověk odhadne už ze začátku knihy. Autorce se ale dobře povedlo vykreslit atmosféru příběhu a slušně vygradovat akční scény, které ale (opět bohužel) končí moc brzo.

I přes všechny výtky a nedostatky nepatří Sníh nebo Popel k tomu nejhoršímu, co můžeme v tomto žánru najít. Kniha je minimálně z půlky hodně čtivá a nechybí ji kouzelný nádech. Je to ale úvodní díl trilogie a navíc autorčina prvotina, takže je dost možné, že pokračování už bude lepší a těch nedostatků bude méně. Necháme se ale překvapit.

Český název: Sníh nebo popel | Originální název: Snow like Ashes | Autor: Sara Raasch | Série: Sníh nebo popel 1 Počet stran: 293 | Nakladatelství: CooBoo
Hodnocení: 3/5
Recenzi najdete i na webu fantasyknihy.eu

You Might Also Like

3 komentářů

 1. Wow.. po sto letech čtu cizí recenzi a jsem naprosto ohromená. Ta recenze je úžasná. Dokážeš vyjádřit svůj názor a jako bonus to píšeš tak..chytře. Prostě paráda. Tleskám. Super recenze.
  Popravdě se cítím úplně zahambená, protože když srovnám tuhle recenzi s tou mojí na Sníh nebo popel, tak mám pocit, že bych se měla jít někam zahrabat. Nějak mi přijde, že moje vyjadřovací schopnosti zakrněli už před pár roky.

  OdpovědětVymazat
 2. Knížku si i přes to přečtu. :D Hrozně mě zaujala svou obálkou a podle tvé recenze to jako odpočinková četba bude ideální. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Jé tak ted se docela bojím zklamání :) Na knihu se totiž těším a očekávám mnoho :) Skvělá recenze :)

  OdpovědětVymazat