Hvězdy nad hlavou | Marissa Meyer

dubna 30, 2017

Příběh Měsíčních kronik už skončil. Osudy všech hrdinů byly uzavřeny a všechno dopadlo, tak... tak jak jste se dočetli v závěru knihy Winter. Marissa Meyer v průběhu psaní celé série zásobovala fanoušky krátkými povídkami, které po různu zapadaly do hlavního děje. Jako kompletní svazek pak vyšly pod názvem Hvězdy nad hlavou.

Hvězdy nad hlavou obsahují celkem devět krátkých povídek. Osm z nich představuje krátkou epizodu ze života nám známých postav. Většinou se jedná o scénku, která měla svůj význam v hlavní sérii, ale mluvilo se o ni jen letmo. Celá hlavní série díky tomu dostává ještě ucelenější ráz a pro čtenáře je to milé zpříjemnění. Devátá povídka je pak bonusem navíc, protože představuje úplně nový příběh a novou postavu.


V osmi povídkách se setkáme s hlavními hrdiny Měsíčních kronik. V povídce Strážkyně tak můžete poznat ještě mladinkou Scarlet, která utekla z domu ke své babičce. Život na farmě je pro ni mnohem příjemnější a to především díky babičce, která Scarlet prakticky vychová. Co ale Scarlet netuší, je tajemství, které babička má. Na tuto povídku pak navazují Závady, vyprávějící Cindeřino setkání s adoptivní rodinou. Scarlet ale není jediná, kterou poznáme v mladší verzi. Královnina armáda a Carswellův průvodce za štěstím nám představí krátkou epizodku z Vlkova výcviku a školní léta samotného Thorna, který se tu představí jako velmi úspěšný manipulátor.

Pokud vás někdy zajímalo, jak se Cress dostala do svého satelitu, určitě vás zaujme povídka Až přejde slunce svit. V povídce Mechanička znovu prožijete první setkání Cinder a prince Kaie, tentokrát ale z princova pohledu a v Princezně a strážci objevíte důvod, proč se princezna Winter rozhodla přestat používat svůj měsíční dar. Poslední povídka z Měsíčních kronik Něco starého, něco nového se pak dějově odehrává až po Winter a budete svědky jedné nevšední svatby.


Devátá povídka je pak úplně nový příběh a stejně jako každý díl Měsíčních kronik, tak i tento vychází z populární pohádky. Malá androidka je retellingem známé pohádky o malé mořské víle. Letmo se v příběhu mihne dokonce Cinder, ale jinak je celý příběh zaměřen na androidku Mech o.6 nebo také Star, která se zamiluje do obyčejného smrtelníka. Marissa Meyer už několikrát ukázala jaký má všestranný talent přetvářet oblíbené pohádky a vytvářet z nich ojedinělé příběhy. A dokáže to i na malém prostoru.

Hvězdy nad hlavou je velice milé zpestření a pro fanoušky Měsíčních kronik je tahle knížka povinností. Měsíční kroniky totiž beze sporu patří mezi nejlepší young adult sci-fi série současné doby a je opravdu škoda, že už je konec. Povídky jsou krátké, ale výstižné a autorka si umí pohrát se svým příběhem i na malém rozsahu. Dějově už tak rozsáhlé nejsou, ale to hlavní a podstatné v sobě mají. Marissa Meyer má velice poutavý styl a své příběhy umí vyprávět s citlivostí a hravostí zároveň. A ano, pořád je to originální, pořád to má takovou tu už typickou Meyerovskou atmosféru a pořád je co objevovat. Někteří spisovatelé totiž dokáží udivovat, jak velkou a bujnou představivost mají a Marissa Meyer patří rozhodně mezi ně.

Existuje ještě komiksový příběh o Iko Wires and Nerve, ale jinak těmito povídkami Měsíční kroniky končí. Byla to dlouhá cesta, plná dobrodružství, zábavy, napětí a akce. Marissa Meyer touto sérií obohatila literární svět o originální a svěží příběh, který opravdu všude nenajdete. A pokud jste ji ještě nečetli, máte se na co těšit.

Český název: Hvězdy nad hlavou | Originální název: Stars Above | Autor: Marissa Meyer Série: Měsíční kroniky 4,5 Počet stran: 285 | Nakladatelství: Egmont
Hodnocení: 5/5

You Might Also Like

2 komentářů

  1. souhlasim, Meyer ma skvelou predtavivost, jinak by nedokazala splacat klasicke pohadky to takoveho zpracovani, aby z toho vznikla takova scifi podivana :-D

    OdpovědětVymazat
  2. Táto knižka sa mi veľmi páčila, aj keď okrem epilógu, ktorý milujem, veľa nového nepriniesla. Jediné čo ma veľmi nebavilo, bola Malá Androidka.

    OdpovědětVymazat