Illuminae | Jay Kristoff, Amie Kaufman

ledna 24, 2017

Illuminae. Je to kniha, která v literární sféře rozvířila hladinu vody. A to hodně. V žánru young adult literatury se o této knize mluvilo ve velkém už když vyšla v originále. Knižní recenzenti i youtubeři ji vyzdvihovaly do nebes nejen díky příběhu, ale hlavně díky tomu, jak je zpracovaná. 


První díl plánované trilogie nás zavedl do roku 2575, kde je jedna naprosto bezvýznamná planeta zničena a to v důsledku nekonečného válečného sporu mezi dvěma korporacemi. Nikdo nebyl předem varován, a tak přežila jen malá hrstka, konkrétně flotila o třech lodích. Na jedné lodi skončí Kady a na druhé její bývalý přítel Ezra. Talentovaná hackerka a dobrovolný pilot musí společně s ostatními přeživšími nalézt co nejrychleji nové útočiště, protože jim je v patách nejen nepřítel, ale také smrtící virus měnící lidi v nemyslící vraždící monstra.

Akta Illuminae jsou jako lavina. V české knižní sféře se teď valí ze všech stran. Tuto knihu mají na svědomí dva autoři - Jay Kristoff a Amie Kaufman. Kristoff už napsal trilogii Lotus War a Kaufman je autorkou oblíbené trilogie Starbound. Český čtenář se ale s jejich tvorbou setkává až teď, v Illuminae. Co na této knize zaujme každého je vzhled, plastový přebal a obrovský formát. Autoři si ale nepohráli jen s vizuální stránkou. Celý příběh totiž není psaný jako klasická beletrie. Jedná se vlastně o složku, která obsahuje emailovou korespondenci, přepisy pohovorů, nákresy plavidel, seznamy obětí s jejich profilovými fotkami, deníkové zápisky, chatové nebo bezpečnostní záznamy, nejrůznější zprávy, odpočet, datové záznamy umělé inteligence nebo nákresy tras a komunikace mezi letkami, atd.


Po vizuální stránce je kniha vymazlená do posledního detailu. Čtení takového příběhu je sice ze začátku trochu obtížné, ale jak si čtenář zvykne, kniha se čte sama. Šest set stran se sice může zdát jako čtení na dlouho dobu, ale není to tak, protože některé stránky obsahují třeba jen jedno slovo. Dějová zápletka už tolik originální není. Mě osobně často při čtení vytanul v mysli seriál Battlestar Galactica, který se na svém počátku potýkal s obdobným, ale rozsáhlejším problémem. Celkově ale v Illuminae není nouze o akční scény a poslední třetina knihy je plná zajímavých a děj obohacujících zvratů. Pořád se ale jedná o popis prostřednictvím datových zpráv nebo přepisů rozhovorů, takže není možno čekat detailní popisy prostředí, míst nebo situací. Čtenář tak všechno "vidí" tak, jak to bylo zaznamenáno.

Díky tomu, jak je kniha zpracována, obsahuje všemožné informace, ať už ty zajímavé nebo i méně zajímavé. Některé zachycené rozhovory mezi ústřední dvojicí nebo i mezi dalšími vedlejšími postavami, by se daly hravě zkrátit. Na druhou stranu se ale autorům povedlo pěkně vybudovat atmosféru. Atmosféru strachu, napětí, nevědomosti a podvědomého tajemství. On už ten samotný útok na planetu ležící v zapadlých hlubinách vesmíru zní podezřele. A kdo je vlastně v konečném závěru ten nepřítel, to se ještě určitě také ukáže.


Hlavními postavami tohoto dílu je Kady a Ezra. Ezra je ten vtipný a Kady je ta, která bere věci často moc vážně. Realita ji totiž zasáhla naplno a díky tomu, jak se dokáže šťourat v počítačových systémech, najde spoustu zajímavých a utajených věcí. Jelikož každý skončil na jiném plavidle, dorozumívají se prostřednictvím chatu. Zobrazení jejich charakteristiky je tak silně spjato s těmito rozhovory a čtenář si tak nemůže udělat čistý obrázek. Hlubší rozbor jejich osobnosti je pak doslova závislý na tom, co o sobě ve svých rozhovorech prozradí. Romantická linka mezi nimi je pak taková nenásilná a sympatická. A to se v současné young adult vlně jen tak nevidí.

Illuminae je svým způsobem hodně zvláštní kniha. Je čtivá a zábavná a nápaditá, nechybí zajímavá zápletka, pár záhad a tajemství. Pokud ji ale budete řadit mezi klasické sci-fi knihy, tak bude vyčnívat především svou formou. Pokud se ale zaměříte na young adult sci-fi, najdete poklad. Příběh v sobě nese spoustu zajímavých myšlenek o lidské společnosti nebo i o lidech samotných. A jelikož je to sci-fi, neobejdeme se od technických pojmů, počítačových pojmů a dalších šíleností. Vůbec ale nevadí, že čtenář technice nebo jiným věcem nerozumí, protože je všechno popsáno srozumitelně a jasně.


Illuminae není dokonalá kniha. Chybí ji výraznější popisná část a také hlubší charakteristika hlavních hrdinů, ale to se musí s ohledem na zpracování očekávat. Je to ale takový zajímavý a dobře zpracovaný guláš všeho možného, a díky tomu je kniha doslova magnetem pro své čtenáře. Příběh je na jednu stranu hodně odpočinkový, ale v určitých částech, na některých stránkách je až mrazivý a donutí vás přemýšlet nad tím, co vidíte nebo čtete.

Český název: Illuminae | Originální název: Illuminae | Autor: Jay Kristoff, Amie Kaufman Série: Akta Illuminae 1 Počet stran: 608 | Nakladatelství: CooBoo
Hodnocení: 4/5

Recenzi najdete i na webu fantasyknihy.eu
 

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Jak už jsem psaa jiné recenzentce, která má na knihu podobný názor, jako ty, obávám se těch scifi prvků. Ta YA část by tedy musela být skutečně tak silná, jak říkáš, abych si knihu pořídila. Takže, jak?:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toho sci-fi se neboj, je to fakt pro mladší čtenáře. Četla jsem třeba Dunu a to je klasika mezi sci-fi a s tím se to nedá porovnat. Jen se trochu blbe zvyká na tu formu, jak je to vyprávěné. Ale pak se to čte hodně rychle.
   Hele když budeš mít někdy cestu do Brna, klidně ti knihu půjčím :)

   Vymazat
 2. Souhlasím s tím, co píšeš. Illuminae má svoje chyby, ale i přesto mě dokázalo ohromit a přiznávám, že na poličce vypadá úžasně :D Pěkná recenze!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za komentář :)
   A vizuál knihy je naprosto luxusní XD

   Vymazat