Trnitá řeč - Leigh Bardugo
června 24, 2019
Šest pohádkových příběhů, která vypráví půlnoc. Ilustrace, které rostou každou další stranou. Mluvící zvířata, oživlé figurky, nadpozemsky krásná stvoření. A také temná a podmanivá atmosféra a krajina plná kouzel. Taková je Trnitá řeč od Leigh Bardugo.
Trnitá řeč je soubor povídek, příběhů a pohádek ze světa, který vytvořila oblíbená autorka young adult fantasy. Leigh Bardugo, pocházející z USA, se do povědomí dostala díky trilogii Griša. Svou slávu ale získala především díky knize Šest vran a následnému pokračování Prohnilé město. Všechny tyto knihy jsou součástí tzv. GrishaVerse, tedy světa, kde žijí bytosti obdařené zvláštními schopnostmi nazývanými Griši.
Leigh Bardugo se ve svých knihách silně opírá o carské Rusko a pohádkové motivy, které naplno využila právě v Trnité řeči. Některá povídka tak připomíná příběh Malé mořské víly, některá zase Krásku a zvíře. Převyprávění pohádkových příběhů je ale v dnešní době hodně oblíbené, což dokazuje obrovská popularita Měsíčních kronik Marissy Meyer nebo série Dvorů od Sarah J. Maas. Každá povídka vypráví svůj samostatný příběh a seznamuje čtenáře s novým místem. A přestože se jedná o pohádky a příběhy z fiktivního světa, není nutné mít znalosti z Šesti vran nebo Griši.
Čím kniha zaujme ale na první pohled je grafické zpracování, které je velice ojedinělé. Pohádky totiž nevypráví jen samotný text, ale i ilustrace, které najdete v každé povídce. Na okrajích stránek se tak postupně objevují ilustrace, které rostou společně s tím, jak se děj vyvíjí. V závěru každého příběhu je pak celá barevná dvoustrana, která vystihuje významnou závěrečnou scénu z daného textu. Je proto i docela důležité, aby čtenář před samotným čtením jednotlivé ilustrace nezkoumal moc dopodrobna, aby si nevyzradil důležitý zvrat nebo pointu.
Všech šest příběhů je psáno značně jednoduše a lehce stroze. Ono v pohádkách ale nikdy nejde o to sálodlouze vyprávět o tom, co se kde šustlo. Jde tu především o hlavní hrdiny a o boj dobra se zlem. A také o nějaké to morální poučení. Bardugo si ale s tímto tradičním pohledem na pohádky lehce pohrála a je vidět, že ji tento styl sedne. Pohádkové příběhy tak zavání temnotou i magií, představují nejrůznější lidské vlastnosti, tajemství nebo řeší otázky spravedlnosti. A i když je to už kapku klišé, tím největším nepřítelem/monstrem je tu nikdo jiný než člověk a svět nikdy nebude černobílý. Vždycky totiž záleží na okolnostech, náhodách a hlavně na tom, jaký je člověk uvnitř sebe sama. Jak moc dokáže čelit překážkám, jak moc a za jakou cenu dokáže bojovat o své sny.
Každá povídka je jiná. Některá je plná magie, některá zase moc temná s nepředvídatelným koncem. Ano, Bardugo ukazuje i tu temnější stránku a také poukazuje na to, že ne každý příběh může skončit happy endem. Ale i přes smutné vyznění můžeme najít v daném příběhu něco dobrého a přínosného. Takové malé světlo naděje na konci temné uličky. A také emoce, často i spousta emocí.
Trnitá řeč je velice povedená sbírka, často a právem označována za nejlepší dílo Leigh Bardugo. Kratší texty autorce dosti sedí a i na malém prostoru dokáže ukázat, jak talentovaná autorka to je. Ve svých pohádkách dokázala vystihnout to podstatné a předat svým čtenářům to důležité. Čtenáři Leigh Bardugo dají určitě všem za pravdu, že tato sbírka si svou pozornost rozhodně zaslouží.
Český název: Trnitá řeč | Originální název: The Language of Thorns | Autor: Leigh Bardugo | Série: GrishaVerse | Počet stran: 288 | Nakladatelství: Fragment
4 komentářů
ja na to naopak cetla i dost kritiky, tak jsem ji zatim neresila...
OdpovědětVymazatJako není to žádná topka, ale bavilo :)
VymazatAsi nejvíc, co jsem od Bardugo četla :)
Súhlasím s tebou, knižka je super :) Je krásna a tie rozprávky sú tiež pekné a majú ten základný prvok - dobro, zlo.
OdpovědětVymazatJojo, přesně tak. :)
Vymazat