Příběhy ze světa Prachmistrů

února 27, 2018

Brian McClellan se českému čtenáři představil před více jak rokem trilogií Prachmistři. Svěží, zábavná ale i drsná a lehce originální fantasy série se dočkala převážně kladných ohlasů. McClellan se tak zapsal mezi novodobé objevy a talenty na poli klasické fantasy literatury. Stejně jako velká část spisovatelů i McClellan napsal spoustu doplňujících a rozšiřujících příběhů, které by byla škoda opominout. V českém překladu tak vyšly v kompletním souboru pod názvem Příběhy ze světa Prachmistrů.


Kniha se skládá ze dvou částí. První, s podtitulem Ve stínu polního maršála, obsahuje pět krátkých povídek, které zachází do minulosti hlavních hrdinů nebo zobrazuje nové, ale vedlejší postavy. U každé povídky a následně i novely je časové zasazení, kolik let zpátky popřípadě měsíců se kniha odehrává od prvního dílu trilogie a každá se zaměřuje na jednu ústřední postavu. Autor tak čtenářům odkrývá drobné střípky svého universa, které sice nemají vliv na hlavní události v trilogii, ale spíše pomáhají vytvořit komplexní představu tohoto světa.

Jednotlivé povídky tak čtenáře v krátkosti seznamují s Tanielovým dětstvím a jeho setkání s Vlorou, vypráví příběh o kapitánce, která pro dobrou budoucnost své dcery je ochotná spáchat sebevraždu, jak moc je těžké získat ztracenou čest nebo co to pro člověka znamená vzít život. Povídky jsou většinou kratšího rozsahu, zaměřují se na jednu malou událost, ale pomáhají rozvíjet jednotlivé charaktery nebo je ukazují v novém, nepoznaném světle.

Druhá část knihy pak obsahuje čtyři rozsáhlé novely, které se opět odehrávají před původní trilogií. Novely mají zhruba okolo sta stran a autor v nich, stejně jako v povídkách, odkrývá minulost svých hlavních postav. Pro čtenáře budou určitě nejvíce zajímavé první dvě - Zřeknuvší a Služebník koruny, které poprvé představí Tanielovu matku Eriku. V původní trilogii byla Erika pouze párkrát zmíněna, v těchto dvou novelách hraje ale hlavní roli a McClellan zachycuje nejen její seznámení s Tamásem, ale celkově se zaměřuje na její charakter, smysl pro spravedlnost nebo složitou roli šlechtičny prachmistryně.


Další zajímavá novela je i Vražda v hotelu Kinnen, která se odehrává dvacet let před Příslibem krve, a zachycuje jeden z prvních případů detektiva Adamata. Jako člověk, kterému je něco málo přes dvacet a jeho největší předností je schopnost pamatovat si sebemenší detail, se Adamat ve své nové práci setkává s nezájmem a opovržením na každém kroku. Netýká se to pouze jeho věku ale celkově jeho pohledu na věc, pečlivosti a především velké pozornosti. Adamat si jako jeden z mála vyšetřovatelů uvědomuje své postavení a co by mohl udělat se životem nevinné osoby.

Příběhy ze světa Prachmistrů je pestrá a zajímavá sbírka o životě plném prachové magie, spiknutí ale i války a zrady. Celá kniha je skvělým doplňkem pro ty čtenáře, kteří si trilogii Briana McClellana oblíbili a chtějí se dozvědět více informací o svých hrdinech. Není radno od knihy čekat něco nového nebo překvapujícího, naopak se jedná o příjemný a kvalitní návrat do oblíbeného světa plném politiky a bojů. A není to první návrat, kterého jsme se dočkali.

Český název: Příběhy ze světa Prachmistrů | Autor: Brian McClellan Série: Prachmistři Počet stran: 496 | Nakladatelství: Talpress
Hodnocení: 4/5

You Might Also Like

3 komentářů

  1. S tímto autorem jsem ještě neměla tu čest, tak snad někdy... ;-) Rozhodně to vypadá zajímavě.

    OdpovědětVymazat
  2. Tahle knížka nevypadá vůbec špatně:). Moc pěkná recenze!
    Windy pink style

    OdpovědětVymazat