Poselství práva | Brandon Sanderson

dubna 21, 2016

Trilogie Mistborn od Brandona Sandersona ještě neřekla poslední slovo. Ony totiž budou prý celkově tři trilogie ze světa allomancie, každá ale z jiné doby. První trilogie - Finální říše, Pramen povýšení a Hrdina věků, se odehrávala v době velmi podobné středověku a klasickým fantasy příběhům. Nový příběh, Poselství práva, se posouvá dějově hodně dopředu a to do období počátku dvacátého století. Tedy doby, kdy se objevila elektřina, nosily se buřinky a k prosazování zákona se nepoužívaly meče, ale revolvery.


Elendel, místo plné nekonečných možností a rozkvětu. Po několika letech se do města vrací Waxilián Ladrian neboli Wax. Po velmi smutné události na začátku knihy se rozhodl zahodit divoký život v pustinách a navrátit svému rodu čest. Dluhy jsou ale nekonečné a začlenění do společenské smetánky je mu proti srsti. Navíc se musí potýkat s okolnosti, že ho neustále někdo nutí hledat si budoucí partnerku. Naštěstí je tu ale Wayne. Jeho bývalý spolupracovník a přítel zároveň ví, co Waxovi chybí.

Podle předmluvy v samotné knize není Poselství práva první díl nové trilogie. Je to jen takový bonus navíc. Zpestření je to ale hodně příjemné. Návrat do světa allomancie je především plný nostalgie. Máme tu město Elendel a naši staří hrdinové z první trilogie, o kterých se tu sem tam někdo zmíní, jsou v tomto novém příběhu zobrazování prakticky jako bohové, vyvolení. A pak tu máme tu magii. Jedna z nejoriginálnějších věcí, které můžete v současné fantasy najít. Spalování kovů. Sanderson šel ale ve svém novém příběhu mnohem dále, protože stejně jak se vyvíjí svět, tak se vyvíjí i allomancie, feruchemie a hemalurgie.


Poselství práva nedisponuje žádným komplikovaným příběhem. Kniha není rozsáhlá, ale i na tři sta stranách se dá rozehrát slušná hra. Do popředí se dostávají hlavně Wax a Wayne a zápletka, která dosti připomíná staré westerny. A jak bývá u Sandersona zvykem, všechno je pěkně zamotané, napínavé a překvapující. V tomto díle ale dostává velkou roli, kromě samotné akce a magie, také humor. Ústřední dvojice hláškuje prakticky za každé situace a je jedno jestli v poklidu sedí u čaje nebo jim jde o život.

Nový příběh potřeboval především nové postavy. Rozloučit se s těmi starými sice bylo těžké, ale poznat ty nové není k zahození. Sanderson má talent nejen na neuvěřitelně originální příběhy, ale také na skvěle vykreslené charaktery. Wax i Wayne jsou toho jen dalším příkladem. Navzájem se provokují, ale jsou to sehraná dvojice. Těžký život v Burinách je naučil, že nic není zadarmo a pomáhat se má každému. A i když se Wax musel s touto etapou života rozloučit, i ve městě si rád zachovává svoji divokou nespoutanost. Vedlejší postavy už takový prostor nemají, ale nejsou vyloženě nudné, spíše příběh oživují a posouvají ho dál.

Pokud jste četli trilogii Mistborn, myslím, že Poselství práva je povinností. Je to návrat do světa kovů, do světa plného různorodých hrdinů a akce, která by občas položila na zadek i některé komiksové hrdiny. A přitom je to jen taková odbočka. Oddechová, ale návyková.

Český název: Poselství práva | Originální název: The Allow of Law | Autor: Brandon Sanderson Série: Mistborn 4 Počet stran: 304 | Nakladatelství: Talpress
Hodnocení: 4/5


You Might Also Like

6 komentářů

 1. Zní to dobře, na trilogii se brzo chystám, tak si pak seženu i toto.
  Podařená recenze!

  Kateřina
  trojtecka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Taky se mi kniha líbila, jen jsem měla problém začíst se do ní hned po dočtení předchozí trilogie. Přechod k úplně jiným postavám mi dělal fakt problém, když jsem ještě nezpracovala všechno, co se událo na konci Hrdiny věků. Ale po několika měsících jsem dala knize druhou šanci a byla jsem nadšená. Sanderson je fakt geniální, pro mě snad nejlepší autor fantasy vůbec a nezklamala mě od něj ještě ani jedna kniha. Osobně od něj doporučuju snad úplně všechno... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento problém mě asi každý, o kom vím, že knihu četl. I já jsem měla problém se začíst, bylo to jiné, ty postavy byli jiné apod. Ale dala jsem si po Hrdovi věků pauzu skoro půl roku, než jsem otevřela Poselství a bylo to fajn.
   Jinak taky mohu od Sandersona doporučit úplně všechno, u mě patří mezi ty top autory :)

   Vymazat
 3. Kniha vyzerá zaujímavo, ale ešte som sa nedostala ani k pôvodnej trilógii, takže kým sa dostanem k tomuto zrejme to dosť dlho potrvá :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že když zkusíš první díl trilogie a bude tě bavit jako mě, tak to nepotrvá dlouho. Tato série je dosti návyková a i když mají všechny díly první trilogie dosti stran, bude ti to málo a budeš chtít více :D
   Tak snad se k Sandersonovi brzo dostaneš ;)

   Vymazat