Recenze: Ruka odplaty (Star Wars)

dubna 10, 2015

Když George Lucas přišel do kin se svými Hvězdnými válkami, nikdo asi netušil, co z toho vznikne. O pár desítek let později tu máme šest filmů, animovaný seriál, komiksy a velkou spoustu knih. Knižních podob je opravdu velká hromada. Některé jsou situovány do doby mezi jednotlivými filmy, některé jsou před nebo po filmové sérii. Ruka odplaty patří mezi knihy, které se odehrávají v průběhu filmů. V tomto případě po Nové Naději. 

Osm měsíců po zničení Hvězdy smrti jsou povstalci  nuceni hledat si novou základnu. Proto přijmou nabídku guvernéra Ferrouze. On jim dodá nové útočiště, oni ho na oplátku ochrání před samozvaným diktátorem Nusem Esvou. Povstalci proto vyšlou Luka, Hana a Leiu do Candorasu, aby zjistili o co vůbec jde. Nejsou ale jediní. Mara Jade, Císařova práva ruka, společně s Rukou odplaty míři ke Candorasu také. Mají totiž za úkol potrestat Ferrouze za jeho zradu a pokud možno zničit rebely jednou provždy.

U knih z universa Star Wars se setkávám s velmi častým problémem. Nudí. Anotace vždycky dokáže nalákat zajímavým příběhem, který je ale v závěru nedostatečně propracovaný. Ruka odplaty je toho bohužel příkladem. Příběhu od začátku něco chybí. Něco, co by ho dokázalo nakopnout. Timothy Zahn přitom patří mezi nejlepší autory Star Wars příběhů. Proslavil se Thrawnovou trilogií a slušně navázal na úspěšnou filmovou sérii.

Ruka odplaty je vyprávěna hned z několika úhlů pohledu. V jedné době se totiž odehrává více událostí a hlavní hrdinové jsou prakticky po celou dobu rozděleni. Celková zápletka pak není špatná, je vymyšlená dobře. Celý koncept knihy není ale dostatečně zpracovaný. Často se zdá jakoby nedotažený. Autor načne zajímavou myšlenku nebo situaci a nedotáhne ji do konce. Tomuto problému pak nahrává monotónní vyprávění a prkenné postavy. Příběhu navíc chybí spád a napětí, chybí mu postavy, které budou v ději vyčnívat a zaujmou svými činy. Timothy Zahn totiž hodně sází i na to, že do hlavních rolí zapojil i známé postavy z filmů.

Kniha má ale i své světlé stránky. Pokud vás tedy někdy zajímalo, co se dělo potom, když byla zničena Hvězda smrti, můžete se to dočíst právě v Ruce odplaty. Příběh je to sice alternativní, ale může patřit mezi slušnou výplň mezi filmy. Za jednoznačně nejzajímavější části knihy bych pak označila pasáže týkající se dějové linie s Marou Jade. Mara se tu ukazuje jako nemilosrdná císařova lidská zbraň, která ale bude mít v budoucnosti co říci. Její charakter se tu projevuje pozvolna a i když patří mezi Palpatinovy nejvěrnější, i ona dokáže zapochybovat nad svou vírou.

Ruka odplaty bude vždycky patřit mezi tzv. záležitost pro fanoušky. Timothy Zahn se sice snažil přiblížit neuvěřitelný a obdivuhodný svět plný světelných mečů a mezigalaktických válek, ale v tomto případě se mu to moc nepovedlo. Kniha je od začátku psána strnule a suchopárně, takže se díky tomu zdá čtení těžší a únavné. Potenciál knihy je pak celkově nevyužitý a to je opravdu velká škoda.

Český název: Ruka odplaty
Originální název: Choices of One
Autor: Timothy Zahn
Série: Star Wars
Počet stran: 404
Nakladatelství: Egmont
Žánr: Star Wars, Sci-fi, Adventure, Novels
Hodnocení: 2/5
Recenzi najdete i na webu fantasyknihy.eu

You Might Also Like

0 komentářů