RC Review: Star Wars - Darth Plagueis

listopadu 20, 2014

Český název:  Star Wars - Darth Plagueis
Originální název: Darth Plagueis
Autor: James Luceno
Počet stran: 360
Nakladatelství: Egmont
Žánr: Sci - fi, Star Wars
Goodreads | CBDB

Anotace: Darth Plagueis: jeden z nejnadanějších sithských lordů, kteří kdy žili. Netouží po ničem jiném než po moci a obává se jen toho, že ji ztratí. Jako učedník bezvýhradně přijme nemilosrdné praktiky Sithů. A když přijde správný čas, zničí svého mistra. Zároveň však přísahá, že jeho nikdy nepotká stejný osud. Protože na rozdíl od svých předchůdců, Darth Plagueis si nakonec osvojí nejvyšší moc… překonat smrt!
×××××××××××××××××××××××××××× 

Spojení slov - Star Wars asi není nutné nijak představovat. Myslím, že na světě není člověk, který by aspoň okrajově nevěděl, o co se jedná. Filmová série George Lucase má a bude mít miliony a miliony fanoušků. U filmů to ale nekončí. Na motivy Lucasova universa vzniklo už stovky knih a komiksů odehrávající se před, po nebo během filmové série.

Darth Plagueis byl podle legend jedním z nejnadanějších Sithů, který kdy žil. Jeho moc dosáhla až do takového stádia, že dokázal probudit mrtvé k životu. Sám ale nejvíce toužil po nesmrtelnosti. Jeho cesta za svým snem nebyla lehká a trvala několik desítek let. Během své dlouhé pouti objevil nejen svého učedníka, Dartha Sidiouse, ale společně vypracovali dlouholetý plán k dosažení svých cílů. Plán, kterým by dosáhli své odplaty. Pomsty Sithů.

Darth Plagueis je postava, která mě zaujala už ve filmové sérii. Pokud si říkáte, že o ní vůbec nevíte a že ve filmech nevystupovala, tak je to pravda. Ve třetí epizodě je ale o Darth Plagueisovi malá zmínka. Jedná se o scénu, kdy kancléř Palpatine vypráví Anakinovi o dávném temném lordovi, který dokázal uchránit své blízké před smrtí. Jako velkého fanouška Hvězdných válek jsem chtěla vědět více a tahle kniha mi to umožnila. 

Kniha vypráví nejen životní osudy Darth Plagueise, ale zobrazuje podrobně složitý a krutý výcvik, kterým musel projít Plagueisův učeň - Darth Sidious. Největší roli ale dostává politika. Oba Sithové díky své genialitě vytvoří několikaletý plán, kterým by navždy ukončili vládu Republiky a Jediů. Plán, kterým by zrušili Pravidlo dvou - Mistr a učeň. Sithové tak po porážce, kterou utrpěli před tisíci lety v dávné válce s Jedii, vrací úder. 

Příběh nejmocnějšího Sitha je napsán opravdu skvěle. Když opomenu prvních 80 stran, které neměli spád a chvílemi nudili, je kniha dokonalá. V části, kdy se Plagueis setká s teprve sedmnáctiletým Sidiousem, začíná strhující a závislá četba. Kapitola střídá kapitolu a i když je děj zaměřen spíše na konverzaci a politikaření, příběh nenudí, je zajímavý a někdy je až mrazivě překvapivý. Velký plán, který oba Sithové plánovali desítky let ukazuje, že jejich vliv byl nejen značný ale že měli prsty prakticky ve všem.

Darth Plagueis je kniha, která je pro fanouška Hvězdných válek nezbytností. Dozvíte se nejen něco nového o Sithském pánu, ale nahlédnete pod pokličku záležitostem, které měli vliv na budoucnost celé galaxie. Uvědomíte si, že to, co se stalo, bylo plánováno velmi pečlivě a důkladně. A dokonalost toho všeho byla neuvěřitelná. Oba hlavní hrdinové, jak Plagueis, tak i Sidious jsou postavy charakterní, kruté a nemilosrdné. Ale zároveň také fascinující a bravurně vykreslené. Kniha se díky svému zpracování a promyšlenému příběhu řadí mezi nejlepší knihy z universa Star Wars.

Recenzi najdete také na stránkách fantasyknihy.eu
Zdroj: obálka | obrázek1 | obrázek2

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Skvělá recenze, která se ztotožňuje i s mým názorem na knihu.

    OdpovědětVymazat