Pouta dědictví | Brandon Sanderson

srpna 18, 2017

Minulost se často opakuje a často se i sama připomíná. Připomíná to dobré, i to špatné. Před dávnými staletími vedl zemi Pán Vládce. Byl ale poražen Následnicí Hrdiny z Hathsinu. Jeho moc pocházela z Pout dědictví, mýtických náramků, které se ale nenávratně ztratily. Při svém pátrání po unesené sestře se Waxilián dozví zajímavou zprávu týkající se právě Pout dědictví. I když se Wax zařekl, že po náramcích pátrat nebude, jeho cesta se s nimi brzo spojí.


Pouta dědictví je další příběh ze světa série Mistborn od amerického autora Brandona Sandersona. Mistborn série aktuálně obsahuje šest dílů, kde první tři (Finální říše, Pramen povýšení a Hrdina věků) jsou zasažené do doby středověku a mají svůj příběh už uzavřený. Další tři (Poselství práva, Stíny minulosti a nejnovější Pouta dědictví) jsou laděné do období westernu a točí se okolo ochránce zákona Waxiliána a jeho společníka Wayna. Celé Sandersonovo universum je silně provázané a tak i minulost odehrávající se v prvních třech knihách zasahuje do nejnovějších dílů.

Příběh navazuje na události předchozího dílu a zároveň se dělí na dvě části. První se týká pátrání po unesené sestře a druhá se točí okolo Pout dědictví. Obě části jsou ale silně provázané a posouvají své hrdiny dál, do jednoho bodu. Velkou změnou jsou nové a neprobádané oblasti a také nová civilizace. Autorův svět je sice už od prvního dílu velice komplikovaný, zároveň je ale fascinující a hlavně originální. Sandersonův styl je pořád stejně hravý a jeho fantazie prakticky nekonečná, nebojí se posouvat své hrdiny za hranice možností. Pouta dědictví jsou plná napínavých scén, přestřelek a honiček. Tento díl navíc disponuje velkou dávkou humoru a to i v situacích, kde by to čtenář asi nečekal.


Druhá Mistborn série ale netěží hlavně z nového prostředí, z nových technologií nebo světa. Nejvýraznější jsou tady hlavní postavy. Jejich vývoj a vzájemné vztahy jsou dokonale vyvážené a i když autor představil nejrůznější povahy, je těžké si někoho z nich nezamilovat. Každý z nich je něčím výjimečný, něčím přispívá do celého příběhu a vzájemná chemie je z každé stránky až hmatatelná. Dialogy jsou tím pravým důkazem. Jsou nejen vtipné, ale především hravé, někdy i dojemné, občas lehce morbidní, ale dokonale zachycující vývoj a posun hlavních postav.

Pouta dědictví mají, alespoň zpočátku, jednoduchou dějovou linku, která ale dobře graduje a v závěru nechá málokterého čtenáře chladným. Hlavně ten začátek se zdá jasný, ale pak se do toho nachomýtne typická autorova logika, nepřeberné množství informací a někdy až překvapující skutečnosti. Otevřený epilog s podivně nejasným koncem je pak malou fackou nakonec. Existuje spousta možností, spousta vysvětlení a protože tento příběh píše Sanderson, určitě si v dalším díle vymyslí něco, co nikdo nehádal.


Pouta dědictví jsou předposlední díl westernové, lehce speampunkové části Mistborn série. Do jakého období své čtenáře Sanderson zavede pak, je zatím ve hvězdách. Podle autorovy poznámky v knize jsme ale sotva v půlce tohoto rozsáhlého cyklu, takže je opravdu na co se těšit. Jistotou je, díky množství knih, které autor už vydal, že se bude určitě jednat o další kvalitní a originální příběh. Lidská zvědavost je opravdu veliká a svět mistbornů, allomantů a feruchemů má pořád co říci, má pořád čím překvapit a pořád dokáže fascinovat.

Český název: Pouta dědictví | Originální název: The Bands of Mourning | Autor: Brandon Sanderson Série: Mistborn 5 Počet stran: 424 | Nakladatelství: Talpress
Hodnocení: 4,5/5

You Might Also Like

0 komentářů