Zakázané přání | Jessica Khoury

prosince 06, 2016

Pohádkové příběhy jsou vždycky poutavým tématem. A proto můžeme v poslední době narážet na spoustu nových knih, které převyprávějí nám známý pohádkový motiv a ukazují nám ho v jiném světle.


V téměř zničeném paláci začíná příběh Aladina, který pomocí prstenu objeví lampu. Lampu, v níž je přes pět set let ukrytý mocný džin. Zahra ale není jen obyčejný džin, který svému pánovi může splnit tři přání. Skrývá velká tajemství o své minulosti, a když je jí nabídnuta možnost získat konečně po tisíci letech svobodu, neváhá a nabídku přijme.

Jessica Khoury je americká spisovatelka, která už ve čtyřech letech napsala fanfikci na svou oblíbenou dětskou knihu. Zakázané přání je kniha, ve které autorka zpracovává populární pohádku o Aladinovi a kouzelné lampě. Příběh je od prvních stran velmi čtivý a pro čtenáře dosti poutavý a zajímavý. A to především díky exotickému prostředí, sympatickým hlavním hrdinům a autorčinu stylu vypravování.

V originální pohádce je tím hlavním hrdinou Aladin. Tady je podstatná část věnována jeho džinovi Zahře. I přes své sympatie je Zahra od začátku velkou záhadou, protože není jasně řečené, zda je tato postava kladná a je nucena dělat špatné věci proti své vůli, nebo naopak. Jak se ale příběh vyvíjí, postupně se vyvíjí a odhaluje i Zahřin charakter. Aladin je pak ten typ hrdiny, kterého si oblíbí každý. Sirotek, který je zlodějem proti své vůli, ale uvnitř sebe nosí dobré srdce. Docela velkým překvapením je pak samotná následnice trůnu, princezna Kaspida, která vůbec nespadá do role naivních a zbabělých slečen. Spíše naopak.

Kniha si pak po celou dobu ponechává lehkou pohádkovou atmosféru, ale jinak se jedná o strhující příběh, kde se střídají zábavné pasáže s akčními a dramatickými scénami. Autorka věnuje velkou pozornost nejen charakteristice hrdinů, ale i popisům, které ale nejsou vůbec na škodu. Knize tento styl spíše přidává na kvalitě a čtenářům se celý svět odkrývá pěkně do detailů.

Zakázané přání je skvěle vymyšlená kniha, která snoubí zajímavý příběh plný kouzel a splněných snů s exotickým prostředním plném mocných džinů. Hlavní hrdinové jsou zábavní, různorodí a hlavně se vyvíjejí tím správným směrem. Kromě pohádkového nádechu kniha nepostrádá romantickou linku, která je ale do knihy zakomponována nenásilně a přirozeně. Lehký historický podtext pak knihu posouvá na úroveň těch lepších young adult knih, které rozhodně stojí za pozornost.


Český název: Zakázané přáníOriginální název: The Forbidden Truth | Autor: Jessica Khoury Série: Zakázané přání 1 Počet stran: 304 | Nakladatelství: Marmer Media
Hodnocení: 4/5
Děkuji knihkupectví Neoluxor za poskytnutí knihy k recenzi.

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Hmmm, tak to vypadá hodně zajímavě, to budu určitě potřebovat :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dosti mě to překvapilo, jak moc mě to bavilo. Takže určitě do toho jdi ;)

   Vymazat
 2. Výborná recenze :) Knihu vyhlížím už od jejího vydání v aj a vůbec jsem netušila, že vyjde i u nás :) Takže jsem nadšená :)

  OdpovědětVymazat
 3. Já jsem furt šokovaná z toho, že to vychází i u nás. :D Ale i tak si to asi přečtu spíš v angličtině, jak jsem plánovala. Moc se mi líbí to, že je v knize džinem dívka. A vlastně i to, že to zpracovává příběh Aladina. Každopádně pěkná recenze, určitě se na knihu podívám. :)

  OdpovědětVymazat