Star Wars - Před probuzením | Greg Rucka

srpna 22, 2016

Než se rozjelo pátrání po Lukovi Skywalkerovi a spojili se osudy tří cizinců, každý z nich měl svůj vlastní život. Poznejme osudy nových hrdinů ještě v době, kdy Síla ještě spala a osud celé galaxie se začal pomalu ale jistě hroutit, tak jak tomu bylo před desítkami let. 


Star Wars - Před probuzením je kniha, která společně se sérií knih označených souhrnným názvem Cesta k Epizodě VII (patří sem například Pašerákova zkouška, Pohyblivý cíl, Zbraň rytíře Jedi nebo Ztracené hvězdy) měla fanoušky připravit na novou filmovou epizodu. Ve filmu nám byli představeni tři noví hrdinové a právě tolik povídek obsahuje i Před probuzením. Kniha se zaměřuje na významné události v životě Finna, Rey a Poea.

První povídka čtenáře zavádí do centra výcviku stormtrooperů. Konkrétně do závěrečné fáze, kdy se rozhoduje o osudu jednotlivých vojáků a kam budou směřovat jejich budoucí kroky. Tato povídka nám vlastně ukazuje, že Finnovo rozhodnutí, zda konat dobro nebo zlo, nezačala na Jakku, ale že zárodek tohoto rozhodnutí se objevil už během jeho výcviku na stormtroopera. Prostřednictvím Finna vidíme nejen utváření samotného hrdiny, ale i bližší pohled na samotný výcvik a jaké vztahy vládly mezi kadety.


Ve druhé povídce se objevuje pouštní sběračka kovů Rey, která shodou náhod najde obrovský zdroj bohatství. Když zprovozní objevený vrak staré lodě, přijde si na pěknou sumu peněz a obživy na několik týdnů. Její povídka je sice krátká, ale na několika stranách se odehrává příběh několika měsíců. Její vyprávění je především ukázkou toho, jaký byl její život na pouštní planetě Jakku. Nehostinný, plný písku a neustálého strachu o tom, že nebude mít co k jídlu. Její život se nese především v duchu velké osamělosti, nedůvěry v jakoukoliv bytost a naprostou oddanost sobě samotné. Na druhou stranu nám ale tato povídka vysvětlí, proč Rey dokáže tak dobře ovládat jakoukoliv loď.

Třetí a nejrozsáhlejší povídka pak zachycuje osudy hvězdného pilota Poea Damerona, který se snaží oddaně sloužit Republice. Ve filmu Poe neměl bohužel tolik prostoru jako Rey a Finn, takže si jeho příběh čtenáři vynahradí alespoň v této knize. Poeova víra v Republiku je po jistých událostech silně otřesena, proto využije nabízenou šanci a stane se členem Odboje. Odboje, jemuž velí nikdo jiný než Leia Organa. Třetí povídka je ze všech tří nejvíce nabitá jak po dějové stránce, tak i co se týče napětí a akce. Skvěle vykresluje Poeův talent a prostřednictvím vzpomínek na rané dětství si tohoto hrdinu ještě více přiblížíme.


Knihy povídek se všeobecně špatně hodnotí, protože na málo stran se nedá pořádně rozvést kvalitní příběh nebo vykreslit hlavní postavy. I přes tyto nedostatky se pořád dá napsat dobrý soubor, který čtenáře pobaví. Tato kniha nás více seznamuje s hlavní trojicí nové trilogie a sem tam nám prozrazuje i něco více. Něco, co ve filmu nebylo třeba objasněno. 

Star Wars - Před probuzením je kniha zaměřená spíše na mladší čtenáře, pobaví ale i ty starší. Hlavně tedy ty, kterým se nová filmová epizoda líbila a kteří by se rádi dozvěděli něco nového o ústřední trojici. Autorem knihy je pak Greg Rucka, který už má na svém kontě například Pašerákovu zkoušku. Stejně jakou soubor knih Cesta k Epizodě VII i tato kniha obsahuje černo-bílo-červené ilustrace zachycující hlavní protagonisty.

Český název: Star Wars - Před probuzením Originální název: Star Wars - Before the Awakening | Autor: Greg Rucka Série: Star Wars Počet stran: 190 | Nakladatelství: Egmont
Hodnocení: 3,5/5
Děkuji knihkupectví Knihcentrum za poskytnutí knihy na recenzi.

You Might Also Like

0 komentářů