Nekonečné moře | Rick Yancey

prosince 18, 2015

"Svet sú hodiny, a tie hodiny odmeriavajú čas do konca, ich príchod s tým nemá nič spoločné. Svet bol odjakživa hodinami. Dokonca aj hviezdy zhasnú jedna za druhou, a už nebude viac svetlo ani teplo, a toto je vojna, nekonečná márna vojna proti temnej chladnej priepasti, čo sa rúti k nám."

Svět zasáhla Pátá vlna a lidská rasa je téměř na vyhynutí. Zima se blíží a Cassie musí najít bezpečné útočiště. Společně se svým bratrem a ostatními přeživšími hledají východisko z těžké situace. Jít dál nebo počkat na Evana Walkera. Evana, který Cassie slíbil, že se vrátí. Nemohou ale čekat napořád, protože nikdo netuší, jak daleko jsou schopni Jiní zajít. 


Nekonečné more je pokračování oblíbené dystopické trilogie o mimozemské invazi. Úzce navazuje na děj z předchozí knihy a ukazuje osudy skupiny přeživších. Stejně jako v minulém díle, i tady se střídají nejrůznější pohledy na věc. V Páté vlně dostala ale nejvíce prostoru postava Cassie. V Nekonečném moři je ale více na pozadí. Do popředí se tak dostávají spíše nováčci, které jsme mohli více poznat na konci prvního dílu. 

V této části se střídají dvě různé dějové roviny. Současnost a minulost malé skupiny přeživších. V minulosti hrdinové zacházejí do nejrůznější etapy svého života. Povětšinou se ale jedná o události, které měli vliv na jejich duševní rozvoj a samotnou osobnost. Macherka tak vzpomíná na dokonalý život s přetvářkou, kdy jako dcera slavného umělce byla na pohled povrchní a nepřístupná. Doma ji ale čekal jen opilý a zhroucený otec, který ji vyčítal všechno co se dalo. Nebo Piškot, kterému matka umírala na nevyléčitelnou nemoc a když sháněl něco k jídlu, jeho mladší bratr zmizel beze stopy. Než se tito hrdinové setkali, tak si každý prožil útrapami, které je donutili sáhnout si až na dno.

Díky vzpomínkám se tak čtenář dozví spoustu zajímavého o svých postavách, ale to je tak k jejich vývoji všechno. Současná linka totiž postrádá téměř všechno, co by správná kniha o invazi měla mít. Příběh se téměř nevyvíjí a stojí na jednom bodě. Prakticky tři čtvrtě knihy se tak hrdinové jen plácají na jednom místě, sem tam se stane něco dramatického, ale není to nic, co by pomohlo příběhu jít kupředu. Při čtení má tak čtenář občas pocit, jako by knihu napsal někdo jiný. Kde jsou ty úderné až mrazivé myšlenky z Páté vlny? Pro čtenáře je určitě zajímavější vývoj samotné invaze, postup nepřítele nebo prostě cokoliv, co by příběh vytrhlo z jakési monotonnosti. Kniha může být sebe víc čtivá, když ale postrádá spád, gradaci a hlavně zmíněný vývoj, nejedná se už o zajímavé čtení a to je u této série docela škoda. Měla v sobě velký potenciál.


Kdyby se z Nekonečného moře stal jen jakýsi úvod dalšího dílu, prospělo by mu to mnohem více. Autor se zabývá zbytečnostmi a až ke konci knihy dostal příběh ten správný směr, kterým se měl spíše ubírat. Kniha je i přes to velmi čtivá, střídají se kratší kapitoly s těmi delšími v závislosti na tom, kdo zrovna popisuje děj. Do popředí se dostala více psychika hlavních postav a ukázka toho, že nepřítel nemusí zabíjet jen pomocí zbraní nebo bomb.

"Ako zbaviť zem siedmich miliárd ľudí? Zbaviť ľudí ľudskosti."

Český název: Nekonečné moře | Originální název: The Infinite Sea | Autor: Rick Yancey Série: Pátá vlna 2 Počet stran: 260 Nakladatelství: Tatran, Baronet
Hodnocení: 2,5/5

Recenzi najdete i na webu fantasyknihy.eu

You Might Also Like

2 komentářů