Recenze: Prstenec Singularity

března 01, 2015

Český název: Prstenec Singularity
Originální název: Singularity's Ring
Autor: Paul Melko
Počet stran: 344
Nakladatelství: Laser Books
Žánr: Sci-fi, Space opera
Goodreads | CBDB


××××××××××××××××××××××××××××

Vzdálená budoucnost... Země je obklopena umělým prstencem. Ten byl vytvořen inženýry, kteří přeměnili téměř celé lidstvo ve skupinové vědomí zvaném Společenství. Po čase Společenství zjistilo, jak se dostat do dalších realit a nadobro zmizelo. Poslední zbytky civilizace tak začali geneticky upravovat svoje děti, aby tvořili skupiny neboli shluky. Skupiny, které jsou k sobě spjaty tak těsně, že tvoří jednu bytost. Jedním takovým shlukem je i Apollo Papadopulose, kolektivní bytost tvořena pěticí - Stromem, Medou, Kvantou, Manuelem a Moirou. Cílem jejich výcviku je stát se kapitánem lodi Konzeus. Během cvičebního programu ale narazí na přísně utajený výzkum a brzy se z nich stane lovná zvěř.

Prstenec singularity je debutový román amerického spisovatele Paula Melka. Dobrodružný sci-fi příběh zavádí čtenáře do velmi vzdálené budoucnosti, kdy na Zemi žijí jen malé zbytky obyvatel. Velmi netradičně a zajímavě pojatá budoucnost je vykreslena způsobem, který čtenáře zaujme. A to především díky myšlence kolektivních bytostí. Kniha je tak rozdělena do několika kapitol, kde prvních pět je vyprávěno z pohledu každého členu shluku Apollo. Následující kapitoly jsou pak společným vyprávěním celé skupiny.

Hlavní dějová zápletka je jednoduchá. Apollo objevil něco, co neměl a musí za to zaplatit životem. Tento shluk ale prošel náročným výcvikem a každý člen je v něčem výjimečný. Strom vládne obrovskou silou, Meda je mluvčím celé skupiny, Moira je chytrá, Kvanta dokáže ovládat matematiku a Manuelovi končetiny jsou geneticky upraveny pro jakýkoliv terén. Dokážou se dorozumívat duševně a společně tvoří Apollo. Zabít je, ale není nic jednoduchého.

Dějově se příběh odehrává chvíli na Zemi, pak ve vesmíru na oběžné dráze a pak opět na Zemi. A to v drsné realitě amazonské džungle a africké pouště. Hlavní zápletka se vyvíjí postupně a zvolna. Autor se zaměřuje hlavně na to, aby vykreslil fungování samotného shluku. Každý člen Apolla je charakterově jiný, má jiné přednosti a jiné touhy. Společně ale dokáží fungovat jako jedna bytost. Dokáží se naladit na stejnou vlnu, utěšit se v případě problémů a bojovat za svou záchranu.

Prstenec singularity je od začátku velmi pozoruhodný a v závěru dobře vygradovaný román. Jedná se sice o prvotinu, ale jestli budou i další knihy Paula Melka tak skvělou zábavou, jako tento, máme se do budoucna na co těšit. Kniha má nejen spád, ale díky neobvyklému zpracování a podání hlavního hrdiny (Apollo) je kniha o to víc zajímavá. Příběh je to svižný, čtivý a v řadě dnešních populárních knih tak trochu vybočuje.


Recenzi najdete také na fantasyknihy.eu
Zdroj: obálka obrázek 

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Hezká recenze. Díky za tip. Poslední dobou jsem hodně naladěná na sci-fi, ale tahle kniha mi dokonale unikla. Takže aspoň vím, po čem se podívat:)

    OdpovědětVymazat