Recenze: Oči mrtvých

ledna 22, 2015

Český název: Oči mrtvých
Originální název: Unholy magic
Autor: Stacia Kane
Série: Downside 2
Počet stran: 286
Nakladatelství: Fantom Print
Žánr: Urban Fantasy, Paranormal, Ghosts, Romance
Goodreads | CBDB


××××××××××××××××××××××××××××

Být závislá na drogách má nejen špatný vliv na váš život. Ale také na vaše okolí. Chess Putnamová to ví velmi dobře. Díky své závislosti ubližuje nejen sama sobě, ale je schopná paktovat se s nebezpečným Ranařem a zároveň i s jeho nepřítelem. A do toho musí ještě zvládat svou práci pro Církev Skutečné pravdy. Díky poslednímu případu se ji dostalo jakési slávy a proto je pověřena, aby vyřešila případ slavného herce Rogera Pylea. Chessin život je ale vždycky provrtaný skrz naskrz průšvihy a problémy spjatými s drogami. Proto musí vyřešit i nejnovější Ranařův problém. Mrtvé prostitutky.

Bývá dosti zvykem, že jsou druhé díly podceňované. Často se o nich mluví, že jsou slabší a průměrnější, než první díly. Pokaždé to tak ale nebývá. Oči mrtvých je druhé pokračování temné urban fantasy série Downside a silně šlape prvním dílu na paty. Hlavní dějová linie je rozdělena na dvě části. První se věnuje mrtvým prostitutkám, které patří do Ranařova území. Chess společně s Postrachem, Ranařovou pravou rukou, hledá spojitosti a vodítka k tomu, zda za zločinem stojí duch nebo živá osoba. 

Druhá linie se pak zaměřuje na rodinu Pyleovu a jejich dům, kde údajně straší. Jak už to tak ale bývá, většinou se jedná o podvod a Chess musí objevit, jaká tajemství se skrývá za krásnou tváří Rogera Pylea a jeho manželky. Za rychlé vyřešení tohoto případu si totiž přijde na velké peníze a ty by ji mohli pomoci ke štěstí. Nebo spíše ke spoustě bílých prášků.

I přes slabší dějovou linku jsou Oči mrtvých slušné, chvílemi i lepší pokračování. Čtenář už totiž ví, do čeho jde, jaký svět ho čeká a jaká je hlavní představitelka, Chess. Začíst se do knihy je proto více snadné, než u předchozího dílu. Už od prvních stránek bude každý vtržen do děje, který jede na plné obrátky. V knize se málokdy najde hluché místo a díky dvěma případům je příběh svižný a zábavný. A pokud někomu v prvním díle chyběla více erotika, tady jí bude krapet více. 

Už na konci Smrtících duchů se Chess chtě nechtě dostala do pozornosti dvou mužů. To by ani tak moc nevadilo, kdyby každý nepatřil na opačnou stranu. A jelikož se ji štěstí drží při hledání pachatele, v tom milostném životě má opravdu velkou smůlu. Za kterou si ale může sama a její neustálý halucinogenní stav. Autorka série, Stecia Kane, přišla se zajímavou a drsnou hrdinkou, takových je ale všude plno. Oproti známým postavám z jiných sérií, tahle do sebe sype jeden prášek za druhým. Scéna, kdy se Chess nemůže dostat ke svým drogám a prožívá drsný absťák je až krutě mrazivá.

Série Downside je zajímavá v tom, že ukazuje post apokalyptický svět plný duchů, pěkně drsně. Duchové jsou vraždící monstra a když se dostanou zpátky na zem, neberou si servítky. Downside je proto plné krutosti a násilí, všudypřítomná špína a chlad umocňuje to, že obyčejný člověk by v tomto světě dlouho nevydržel. Přežít dokážou jen mocní a ti, které si omotají okolo sebe.


Recenzi najdete také na fantasyknihy.eu
Zdroj: obálka

You Might Also Like

0 komentářů