RC Review: Smrtící duchové

listopadu 11, 2014

Český název: Smrtící duchové
Originální název: Unholy ghosts
Autor: Stacia Kane
Série: Downside 1
Počet stran: 288
Nakladatelství: Fantom Print
Žánr: Urban Fantasy, Ghosts, Paranormal
Goodreads | CBDB

Anotace: Svět není takový, jaký býval. Mrtví vstali z hrobů a útočí na živé. Mocná Církev Skutečné pravdy, která od pádu vlády o všechny pečuje, přísahala, že odškodní občany obtěžované mrtvými. Seznamte se s Chess Putnamovou, potetovanou čarodějkou a neformální lovkyní duchů, která se v zapuzování děsivých mrtvých opravdu vyzná. Ale Chess skrývá temné tajemství – dluží spoustu peněz nebezpečnému drogovému králi Ranařovi, který chce okamžitou splátku ve formě nebezpečné práce zahrnující černou magii, lidskou oběť, ohavného démonického netvora a tolik zlovolné magie, že by dokázala vyhladit celé město duší. Chess je zmítána mezi vášní k vůdci nepřátelského gangu a přitažlivostí k Ranařovu nelítostnému vymahači. Začíná zvažovat, jestli ten spěch stojí za to… Jasně, že stojí.  
××××××××××××××××××××××××××××

Svět se změnil. Systém, vláda i náboženství přestali existovat a zemi vládne Církev Pravdy. Svět lidí totiž ohrožují smrtonosní duchové a proto vzniklo společenství čarodějů, kteří mají za úkol chránit. A právě mezi lovce duchů patří i Chess, čarodějka a drogový závislák v jedné osobě. 

Jeden případ uzavře a hned se vrhá do nového. Chess je těžký workoholik nebo spíše dlužník. Díky své závislosti dluží několik tisíc Ranařovi, drogovému králi. Když ji pak nabídne práci, která by její dluh smazala, nebrání se. Je přece čarodějka. Ranař se snaží otevřít kdysi používané, dneska už zchátralé, letiště. Jeho letadla plná drog, se ale za záhadných okolností pokaždé zřítí. Chess proto dostane za úkol zjistit, jestli se na letišti opravdu vyskytují duchové nebo je to jen zástěrka pro sabotáž. Ranař není ale jediný ve svém oboru a díky tomu se Chess dostane do rukou Šukny, který má s letištěm úplně jiné plány.

Nová urban fantasy nás zavádí do úplně jiného, ale ne moc vzdáleného světa. Jedná se o drsný postapokalyptický příběh, kde se lidstvo dostává do střetu s mrtvými. Duchové nemilosrdně vraždí a když systém spadne, najde se někdo nový. Církev skutečné Pravdy. 

Chess jako jedna ze zástupkyní církve byla vychována tak, aby mohla odhalovat a zbavovat svět duchů. Bohužel toho má ale plné zuby. V poslední době se nechová jako pravá čarodějka, při vyšetřování ji jde pokaždé o holý krk a dostihuje ji smutná historie. Proto své myšlenky zahání pomocí drog. Myslím, že se nenajde v knize část, kdy by Chess nebyla sjetá a hned na začátku se to ukáže jako její velká slabost. Stačí zamávat sáčkem plným prášků a Chess padne na kolena. A drogy nejsou jediná její slabost. Oproti běžným urban fantasy sériím se Chess nezamiluje, ale dává přednost náhodným známostem. Takže se není čemu divit, že se okolo ní ochometají hned tři potenciální "partneři". 

Smrtící duchové je zajímavý úvod do nové temné série. Se začátkem jsem sice měla menší problémy, ale po prvních kapitolách dostal děj spád a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Příběh je to drsný, protože i celý svět, ve kterém Chess žije, není o nic lepší. Kniha je opravdu syrová, zajímavě vyprávěná a někdy mrazivá až depresivní. Každá kapitola navíc začíná úryvkem z Knihy Pravdy, což je takový kodex, který obsahuje nejen minulost, ale pravidla, kterými se Církev řídí. 

Autorka si ve své sérii na nic nehraje - krutá realita, všudypřítomná smrt, krev, drogy, příležitostný sex nebo lidská spodina, to vše tu najdete. Navíc je kniha vyprávěna z pohledu postavy, která nejen že umí ovládnout mrtvé, ale je potetovaná, věčně nevyspalá a neustále sjetá. Humor se tak střídá s nechutnými scénami nebo krveprolitím. Nejen z těchto důvodů kniha zaujme jak ženské, tak i mužské čtenáře. 

Děkuji nakladatelství Fantom Print za poskytnutí recenzní knihy.
Recenzi najdete i na stránkách fantasyknihy.eu
Zdroje: obálka | obrázek

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Smrtící duchové vypadají opravdu dobře :) Nalákala mě už samotná anotace a fakt, že urban fantasy se v poslední době moc nevydává :) Dobrá recenze :)

    OdpovědětVymazat