Recenze: Koralina

září 08, 2014

Český název: Koralina
Originální název: Coraline
Autor: Neil Gaiman
Počet stran: 160
Nakladatelství: Polaris
Goodreads | CBDB


Anotace: Den poté, co se nastěhovali do nového domu, se Koralina vydala na průzkum...
Zjistila, že dům má dvacet jedna oken a čtrnáct dveří. Třináct z nich se dá otevírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a za nimi je jen cihlová zeď - přesněji řečeno tam byla až do chvíle, kdy je Koralina jednoho dne otevřela a našla za nimi průchod do jiného bytu v jiném domě, který se tomu jejich podobá jako vejce vejci. Současně je ale úplně jiný: psi tady nejí nic jiného, než čokoládu, kočky umí mluvit a místo pravých ji tam přivítají jiní rodiče. Její jiná matka je navlas podobná té skutečné - až na to, že má pavoučí prsty a oči jako černé knoflíky - vaří jí samé dobroty, je na ni něžná a přemlouvá jí, aby u ní zůstala. Koralině se však stýská po pravých rodičích a chce se k nim vrátit - a tehdy se krásný sen změní ve skutečnou noční můru.Koralina a její rodiče se přestěhovali do nového domu. A jelikož je Koralina dívka zvídavá, rozhodne se dům prozkoumat. Kromě dvou podivných sousedek se psy a stařečka, který potajmu cvičí myší cirkus, objeví v jednom pokoji dveře, které prý nikam nevedou. Koralininu zvídavost ale nikdo nezastaví a když jednou potajmu dveře otevře, objeví za nimi skrytou chodbu. Chodbu, která vede do naprosto totožného domu, v němž dívka bydlí. Ale nejpodivnější na tom je, že ve druhém domě najde i svou druhou mámu i tátu. Jediným rozdílem je, že místo očí mají velké černé knoflíky a taky to, že o Koralinu projeví až nezdravý zájem.

Koralina je pohádka s hororovými prvky, kterou napsal populární britský autor Neil Gaiman. Kniha vyšla už před dvanácti lety a na jejich ilustrací pracoval Dave McKean. Příběh malého děvčátka a černé kočky bývá často přirovnáván k Alence v říši divů a v roce 2009 se dočkal svého vlastního filmu.

I když je Koralina převážně pohádka, najde si v ní něco i dospělý. Dívka je takové to typické neposedné dítě plné energie a které potřebuje pořád něco dělat. Bohužel jsou oba její rodiče pracovně zaneprázdněni a nemají na své divoké dítko čas. Častokrát jsem se musela při některých situacích usmívat, protože mi připomněli některé zážitky z mého dětství. Nemyslím teď konkrétně sebe, ale své mladší příbuzné.

Celý příběh se čte opravdu lehce a příjemná a milá atmosféra se nese od začátku do konce. Koralinino dobrodružství je napsané tak, aby zaujalo jak mladší, tak i starší čtenáře. Ve správnou chvíli je pak příběh napínavý a zobrazuje dokonale dětskou duši. Jako správná pohádka má v sobě kniha i svoje ponaučení. Ukazuje, že život není o tom, mít všechno doslova na dlani, ale bojovat o to a hlavně, zasloužit si to.

Neil Gaiman napsal krásný a milý příběh s hlubokou myšlenkou. Kdybych si měla vybírat mezi Koralinou a Alenkou, volila bych Koralinu. Je škoda, že jsem její příběh objevila až v dospělosti. Myslím si totiž, že v dětství by pro mě byla velmi veselým zpestřením a patřila by k mým oblíbeným knihám.

Pohádky jsou víc než pravdivé: ne tím, že nám tvrdí, že existují draci, ale proto, že říkají, že draky je možné porazit.

Další knihy od Neila Gaimana najdete na arara.cz
Zdroje: obálka | úryvek z knihy

You Might Also Like

6 komentářů

 1. od Gaimana som čítal zatiaľ len Oceán na konci ulice, ktorý sa mi momochodom véľmi páčil , teraz premýšľam do čoho sa pustiť, zháňanm Americkích bohov a toto vyzerá zaujímavo, (hororovú) rozprávku som ešte nečítal :)

  OdpovědětVymazat
 2. Zcela upřímně, od té doby, co Koralinu znám, bojím se knoflíků. I brácha když slyší pojem "druhá matka, má bobek v gatích a to viděl jen film (ten byl mimochodem naprosto úžasný). Na tuhle "pohádku" člověk očividně není nikdy starý... V neposlední řadě ti psk musím pochválit krásnou recenzi.

  OdpovědětVymazat
 3. Tohle je strašně krásná knížka, především díky těm ilustracím. Nečetla jsem ji, ale film byl krásný, ale být ve věku mé mladší sestry, asi bych se trochu bála :D :)

  OdpovědětVymazat
 4. Koralinu miluju :)
  Knížka z mého dětsví :)

  OdpovědětVymazat
 5. Tu bych si chtěla přečíst, viděla jsem film a ten byl skvělej. :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Myslím si, že si knihu někdy přečtu. Skvělá recenze! :-)

  OdpovědětVymazat