Recenze: Roztomilé malé lhářky

září 05, 2013

Český název: Roztomilé malé lhářky
Originální název: Pretty Little Liars
Autor: Sara Shepard
Série: Roztomilé malé lhářky 1
Počet stran: 260
Nakladatelství: BB/art

Anotace: Každý má co skrývat – zejména holky ze třetího ročníku střední školy – Spencer, Aria, Emily a Hanna.
Spencer přebrala kluka vlastní sestře. Aria sní o učiteli angličtiny. Emily se zakoukala do té holky, co je na škole nová. A Hanna dělá hrozné věci, aby byla stále krásná. Jenže od doby, co zmizela jejich kamarádka Alison, skrývají všechny před světem jedno mnohem horší tajemství.
Jak to můžu vědět? Jednoduše proto, že o nich vím úplně všechno – co strašného provedli v minulosti, i jaké pavučinky předou právě teď. Ptáte se, co je na tom zajímavého pro vás? Povím vám to.
Jistěže, Alison byla Alison. Její rameno bylo vždycky nablízku, když ses potřebovala vyplakat. Byla to ona, komu jsi volala, aby od nového kluka zjistila, jestli se mu líbíš. Byla to ona, kdo ti popravdě řekl, jestli ti džíny dělají velký zadek. Jenže to byla právě ona, koho se všechny bály. Ali o každé z nich věděla víc než kdokoli jiný. A znala i příběhy, které si všechny přály spálit – stejně jako tělo. Je to příšerná představa, že by Ali mohla být mrtvá, ale… pokud by skutečně byla, jejich tajemství by zůstala skryta.
A tak tomu je už po tři roky.

---

Roztomilé malé lhářky je úspěšná knižní série, která se dočkala už 4 seriálových sezón. Seriál sleduju a docela mě baví, i když má docela často slabší chvilky a některé situace jsou až tak neuvěřitelné, že jsou nesmyslné. Na knižní předlohu jsem ale byla zvědavá. Kolikrát totiž jsou knihy mnohem lepší, někdy to je ale naopak.

Rosewood je město plné...tajemství. Tajemství, která by měla být navždy skryta. Jedno takové mají i pětice nejlepších kamarádech - Ali, Spencer, Aria, Emily a Hanna. A udělaly by cokoliv, aby se ho nikdo nedozvěděl. Na konci léta v sedmé třídě, pak ale dojde k události, která jim udělá ze života ještě větší peklo. Ali zmizela a nikdo neví kam. 

O tři roky později se životy čtyř kamarádek změnili k nepoznání. Už si nejsou blízké a sotva si řeknou ahoj. Každá má svůj život, svoje malá tajemství. Ze dne na den jim ale začnou chodit podivné zprávy a emaily. Jak to tak vypadá, neznámý ví o jejich životě první poslední, dokonce i to, co nikdy nikomu neřekly. Vlastně ano, řekly. Každá se nejvíc svěřovala zmizelé kamarádce Ali. Že by byla Ali zpět? Neznámý se podepisuje A, takže kdo jiný by to byl?

Kniha mě upřímně překvapila, protože se téměř doslova drží seriálu. Nebo vlastně naopak, seriál se drží knih. Celá kniha je popisovaná z pohledů všech čtyř kamarádek a díky tomu se více dozvíte o jejich pocitech a rozhodnutích. Proč udělaly to, co udělaly a jaká tajemství skrývají. Více se dozvíte, proč se přestaly kamarádit a co s něma udělalo zmizení nejlepší kamarádky. Na jednu stranu je ztráta a pocit nevědomosti zdrtily, na druhou stranu se jim ale ulevilo, protože Ali nebyla dokonalá kamarádka. Byla spíš manipulátor. Hravě si dokázala každého omotat kolem prstu, vytvořit představu, že se jí můžete se vším svěřit a pak toho dokázala využít. Upřímně po celou dobu, co jsem sledovala seriál a pak četla tuto knihu, nechápu, proč se s Ali kamarádily. 

I když má kniha trochu zvláštní styl, připadal mi moc dětský, tak se kniha dobře četla. Znalost seriálu mi vůbec nevadila a knize to neubralo na kvalitě. Příběh je celkově oddechový a má taky povedenou obálku. Oproti originálu, který je hodně barevný a kreslený, tak naše vydání vsadilo na seriálové postavy. K tomu bych měla drobnou připomínku, v knize mají některé postavy jinou barvu vlasů než v seriálu. To už je ale jen doplňující vsuvka.

You Might Also Like

3 komentářů

 1. serial jsem nesledovala ale serie me velice chytla a dalsi dili jsou jen lepsi a lepsi :))

  OdpovědětVymazat
 2. Seriál sledujem, ale posledná séria má nejaké dosť divné veci a nepáči sa mi ani ten budúci spin-off, no pilot si určite pozriem.
  Na knihu sa chystám z rovnakého dôvodu, ako si mala ty, zaujíma ma pôvodný námet a som prekvapená, že sa seriál drží knihy. Myslím, že to platí iba pri 1. knihe, lebo mi už hovorili, že veľa ďalších vecí nesedí, čo si už producenti seriálu zmenili. Hlavne ma zaujíma to Alisino dvojča, ktoré každý spomína, takže určite sa do série niekedy pustím 8)

  OdpovědětVymazat
 3. Ráda bych si knížku někdy v budoucnu přečetla :)

  OdpovědětVymazat